Nasi partnerzy

 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Bracia Polacy znad Wisły czyli przedpremiera trzeciej już sztuki autorstwa J.J.Należytego, przygotowywanej w Czchowie przez Teatr Komedia z Krakowa (Projekt: 100 lat Radości z Niepodległości) - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Szkoły oraz ślubowanie klas I. w Tworkowej - fot.red. J.Dębiec
 • Patriotycznie na 100-lecie Odzyskania Niepodległości u przedszkolaków w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Echa pięknego projektu „Straż na straży przyrody” czyli ekologia plastycznie, multimedialnie, informacyjnie i praktycznie... - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Echa XVIII Baszta Jazz Festivalu w Czchowie - cz.3

red. Joanna Dębiec.

Echa XVIII Baszta Jazz Festivalu w Czchowie - cz.3Czas na zakończenie Baszta Jazz Festivalu w Czchowie, a równocześnie... zaproszenie na kolejną edycję za rok.
Niedziela, czyli trzeci dzień czchowskiego Festiwalu to „Jazz nad jeziorem”. W tym dniu na scenie na plaży i na łodziach na Jeziorze Czchowskim rozbrzmiewał jazz. Tym razem na scenie na plaży jako pierwszy wystąpił „DIXIE TIGERS BAND”, a ich dixielandowy styl idealnie wkomponował się w panujący klimat. Słońce, woda i niesamowita muzyka zgromadziła liczną publiczność, która z zachwytem oklaskiwała również następny zespół „REVIVAL SWING BAND PRAGUE” z Czech. Na festiwalu wystąpił także „R.B.DIXIE BAND” z Tarnowa, w składzie instrumentalnym wykonał typową muzykę Nowoorleańską. Kolejny zespół dixielandowy „BLUES FELLOWS FRIENDS” wykonał bardzo ciekawy program estradowy. W ich repertuarze znalazły się projekty inspirowane bluesem, polskie standardy oraz jazzowe opracowania muzyki z filmów i bajek dla dzieci.

W międzyczasie po Jeziorze Czchowskim odbywały się rejsy z muzyką na „żywo”.

II dzień XVIII Baszta Jazz Festivalu - Czchów Rynek

red. Joanna Dębiec.

II dzień XVIII Baszta Jazz Festivalu - Czchów RynekJeszcze dziś pobrzmiewają echa trzydniowego Baszta Jazz Festivalu, który trwał od 7-9 lipca w Czchowie. Na naszej stronie kolejny duży fotoreportaż redakcyjny - tym razem z drugiego dnia festiwalowego. Warto dodać, że ten dzień rozpoczynał objazd specjalnej platformy, promującej Baszta Jazz Festival w gminie Czchów i wśród przebywających tu gości - oryginalny pomysł, który po raz pierwszy pojawił się w ubiegłym roku i spotkał się z dużym zainteresowaniem fanów jazzu. Pogoda opóźniła jej przyjazd blisko o godzinę, ale gdy po prawdziwej ulewie pojawiła się na rynku w Czchowie, nie brakło chętnych, muzycy z Dixie Tigers Band z Wrocławia grali więc niezmordowanie, a Wojciech Goryca "tubalnie" ogłaszał i zapraszał na 2 dzień Festiwalu jazzowego na czchowski rynek.

Echa XVIII Baszta Jazz Festivalu w Czchowie! - cz.1

red. Joanna Dębiec.

Echa XVIII Baszta Jazz Festivalu w Czchowie! - cz.1Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych gminy Czchów, a równocześnie ważne i dostrzegane na rynku muzycznym w kraju i za granicą wydarzenie jazzowe - Baszta Jazz Festival Czchów '2017. Przypomnijmy, czchowski jazz-festiwal osiągnął pełnoletność, czyli został zorganizowany w Czchowie po raz 18. Głównym inicjatorem Festiwalu był Jacek Mazur, czchowianin, muzyk Jazz Band Ball Orchestra, krakowskiego zespołu jazzowego, obchodzącego "dziś" już swoje 55-lecie. To dzięki Niemu i wielu pasjonatom jazzu, dzięki Ośrodkowi Kultury, który na swoje barki co rok bierze główny ciężar organizacyjny Festiwalu, przychylności władz samorządowych oraz ogromnemu wsparciu sponsorów, w tym roku po raz pierwszy również Narodowego Centrum Kultury (co świadczy o rosnącym prestiżu czchowskiego Festiwalu) - Baszta Jazz Festival wpisuje się na trwałe nie tylko do kalendarza wydarzeń kulturalnych Czchowa, ale do ogólnopolskiego kalendarza festiwali jazzowych, na których króluje jazz tradycyjny. Dziś wszyscy z wdzięcznością do życzeń jubileuszowych dla JBBO dołączamy życzenia zdrowia dla Dyrektora Artystycznego Festiwalu Jacka Mazura.

Pierwszy dzień Festiwalu już od lat organizowany jest w kameralnym wnętrzu Oranżerii Hotelu "Łaziska" -

Było... a zapowiada się...

red. Joanna Dębiec.

Było... a zapowiada się...Lato na całego, bogaty w wydarzenia szkolne, pikniki rodzinne i festyny - czerwiec, wprowadził nas w kalendarzowe lato - zaczynając od otwartej dla każdego imprezy - powitania lata czyli oryginalnego powrotu do starosłowiańskiej tradycji w formie "Odkurzania Wianków" w Jaśkowym Sadzie w Czchowie blisko Dunajca i Wianków organizowanych na stadionie czchowskim przez ...

Od czwartku w kioskach i in. miejscach kolportażu można dostać nowy, turystyczny numer "Czasu Czchowa" - polecamy! Znajdziemy w nim aktualną ofertę turystyczną gminy Czchów - bazę noclegową, agroturystykę, atrakcje na sezon turystyczny 2017! Było... a zapowiada się...Ten numer warto mieć w domu, gdy zjeżdża się bliższa i dalsza rodzina, goście z zewnątrz i chcemy im pokazać gminę z jej atrakcjami, pochwalić się tym, co mamy u siebie...

Początek lipca dla Bibliotekarzy rozpoczyna się ciekawie, otóż włączają się oni w ogólnopolską akcję "Odjazdowy Bibliotekarz". Tak też już tradycyjnie zrobiła filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jurkowie...

Wizyta byłych szefów krajowych przedstawicieli przy NATO w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

Wizyta byłych szefów krajowych przedstawicieli przy NATO w CzchowieWizyta byłych szefów krajowych przedstawicieli przy NATO w Czchowie17 czerwca władze gminy Czchów z Burmistrzem Czchowa na czele przywitali delegację wojskowych przedstawicieli - byłych szefów krajowych przy NATO. Przedstawiciele zjechali do nas z 14 krajów. Kilkudziesięcioosobowa grupa została powitana na czchowskim rynku. Po zwiedzaniu rynku i kościoła goście udali się na powitalną kolację. Czchów jest jedną z wielu miejscowości, do której zawitali nasi goście. Sąsiadujące gminy równie otwarcie przyjęli delegację, pokazując swoje walory turystyczno-krajoznawcze. Jest to idealna okazja do promocji naszego regionu.

Wybór Czchowa nie jest dziełem przypadku - od kilku lat mieszka tutaj pułkownik Jerzy Jankowski,

Z Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży "Majstersztyk"

red. Joanna Dębiec.

Z Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży 21 czerwca br. tuż po godzinie 9-tej w kinie "Baszta" rozpoczęły się przesłuchania w kolejnej edycji Konkursu Piosenki Dzieci i Młodzieży "Majstersztyk". Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie organizuje konkurs już od jedenastu lat. Corocznie bierze w nim udział wielu uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych nie tylko z gminy Czchów.

Komisja w składzie: Anna Wilk, ks. Robert Duda oraz Stanisław Duda - wyłoniła laureatów konkursu, którzy zaśpiewają podczas tegorocznych Dni Czchowa.

Podajemy wyniki Konkursu...

Jurków. Trwa akcja poszukiwawcza 14-latka

red. Joanna Dębiec.

Jurków. Trwa akcja poszukiwawcza 14-latkaOd trzech dni trwa akcja poszukiwawcza za zaginionym w rzece Dunajec 14-latkiem. Chłopiec kąpiąc się nagle zniknął pod wodą i nie wynurzył się. Towarzyszący mu koledzy wezwali pomoc. Policjanci i inne służby ratunkowe natychmiast podjęły szeroko zakrojone działania, aby odszukać zaginionego nastolatka.

Informacja o zdarzeniu dotarła do policjantów z Brzeska 20 czerwca br. ok. godz. 11.00. Tego dnia trzech nastolatków wybrało się nad rzekę Dunajec w miejscowości Jurków. Jeden z chłopców przebywając w rzece nagle zniknął pod wodą i nie wynurzył się. Będący w tym czasie na brzegu pozostali nastolatkowie, widząc co się dzieje, wezwali pomoc. Policjanci, którzy w kilka minut pojawili się na miejscu, przy brzegu Dunajca zastali dwóch zapłakanych chłopców. Nastolatkowie wskazali miejsce, gdzie ostatni raz widzieli swojego kolegę.

Zaalarmowane służby ratunkowe natychmiast rozpoczęły poszukiwania...

Relacja z Opery dla dzieci "Śpiewająca Pippi"

red. Joanna Dębiec.

Relacja z Opery dla dzieci W dniu wczorajszym odbył się drugi zapowiadany występ Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, tym razem w Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. Słynną już Operę "Śpiewająca Pippi" można było wcześniej obejrzeć i wysłuchać 14. czerwca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a jej premiera okazała się niezapomnianym wydarzeniem muzycznym roku.

Fotoreportaż już na naszej stronie, czas na szczegółową relację.

Czteroletnia działalność Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach unaoczniła jak wielkie zapotrzebowanie na muzyczną kulturę wysoką istnieje w tej części Małopolski. Zapotrzebowanie, ale i twórczy potencjał. Skłonię się tu w stronę zaledwie 5-letniej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, która ma już swoje filie w kilku gminach Małopolski. Można wręcz odnieść wrażenie, że ECM rozwija się nie tylko mocą swych statutowych założeń, ale też imperatywu ludzi, którzy doskonałą dla muzyki infrastrukturę wykorzystują w 100 procentach. A może i jeszcze bardziej, gdyż 14 i 15 czerwca w lusławickiej, typowo koncertowej sali, wystawiono operę. Dzieło z założenia nie tylko muzyczne, ale też – a może przede wszystkim – sceniczne.

Kalejdoskopowo o tym, co było i na co warto się wybrać w najbliższy weekend!

red. Joanna Dębiec.

W gminie Czchów wiele się dzieje, o czym staramy się informować czytelników na bieżąco.

Było...

Warto wspomnieć o Gminnym Konkursie Pięknego Czytania w Tymowej, dzieci i młodzież pokazały, że "czytają" i świetnie sobie radzą z dykcją, płynnością i wyrazistością... tym, co coraz częściej dla wielu Polaków jest problemem. Cóż, w Tymowej głośne czytanie dzieciom jak widać działa i daje fajne rezultaty. Na końcu art. - szczegóły.

W ostatnią niedzielę w Tworkowej odbył się Piknik Rodzinny, który tradycyjnie nosi nazwę Północ-Południe i jest wspaniałą zabawą i rywalizacją dwóch części wsi. Dzieci, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy uczestniczą w wielu atrakcjach przygotowanych przez Organizatorów, jak choćby pokaz strażacki, czy ratownictwa w wykonaniu uczniów szkoły.

Będzie... zapraszamy do gminy Czchów...

Publiczna Szkoła Podstawowa w Czchowie zaprasza w najbliższą sobotę na Piknik Rodzinny na hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Czchowie. Początek godz. 15.00.

Tymowa, co warto podkreślić, w najbliższą niedzielę zaprasza na piękny i pełen atrakcji muzyczno-kabaretowo-teatralno-sportowych Festyn Serca, z którego dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom niepełnosprawnym z Tymowej oraz wsparcie wyjazdu dla dzieci z uboższych rodzin.

Tego samego dnia zaprasza na swój piknik "Dzieci Rodzicom, Rodzice Dzieciom" Złota, przewidziano mnóstwo atrakcji, grille, loterie, występy dzieci z każdej z klas, taniec i dobrą zabawę dla wszystkich.

Nie zapominajmy o środowym wieczorze w Lusławicach, warto będzie zobaczyć i posłuchać Opery Pippi w wykonaniu naszych nauczycieli i uczniów ze Szkoły Muzycznej (osobny art., polecam)

***

Po tak krótkim kalejdoskopie - co? gdzie? kiedy? wróćmy jednak jeszcze do Pięknego Czytania w Tymowej, bo warto o tym napisać szerzej.

Z V Powiatowego Konkursu Historycznego O Kazimierzu Wlk. i Jego czasach...

red. Joanna Dębiec.

7 czerwca br. w Zespole Szkół i Przedszkola w Złotej został już po raz piąty zorganizowany Powiatowy Konkurs Historyczny "Kazimierz Wlk. i Jego czasy". Była to jubileuszowa edycja i zgromadziła wyjątkową liczbę uczestników, bo ponad 300. z całego powiatu. Tym razem również na Konkurs zostali zaproszeni Dyrektorzy szkół. V Powiatowy Konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim oficjalnie otworzył zastępca burmistrza Czchowa Tadeusz Płachta, tradycyjnie wraz z Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej (obecnie funkcję tę pełni Elżbieta Ogiela), Dyrektor ZSiP w Złotej Bogumiłą Jurkiewicz oraz historykiem Krystianem Sroką. Na zakończeniu natomiast w roli przedstawiciela Rady Powiatu i w imieniu samego Starosty pojawił się radny powiatowy i zarazem sekretarz gminy Czchów Jarosław Gurgul.
Spośród zgłoszonych uczniów Powiatu Brzeskiego ze szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych Komisja oceniająca test o Kazimierzu Wielkim wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali cenne nagrody w postaci m. in. tabletów, słuchawek, power banków oraz wielu innych.

Już 14. czerwca premiera "Śpiewającej Pippi" w wykonaniu Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach - zapraszamy do Europejskiego Centrum Muzyki Pendereckiego!

red. Joanna Dębiec.

Już 14. czerwca premiera 14 czerwca o godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się premiera opery „Śpiewająca Pippi”. Opera została przygotowana i zostanie zaprezentowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia działającej przy Zespole Szkół i Przedszkola im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach. Warto już dziś wspomnieć o jej twórcach.

Operę skomponowała dr Renáte Stivrina – Łotyszka z domieszką polskiej krwi. Libretto napisała Dominika Czarnecka z Tymowej, scenografią zajął się Damian Styrna, a dyrygować ponad 150-osobowym zespołem będzie tradycyjnie dr Waldemar Groń. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.  – Przygotowania są na finiszu – mówi dr Groń – wszystkie sekcje, chóry, orkiestra, soliści i aktorzy są już przygotowani do wystawienia opery...

Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówDzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówPoczątek czerwca jest w gminie Czchów bogaty w wydarzenia kulturalne. Oczywiście 1. czerwca to Dzień Dziecka - nie da się i nie można zapomnieć! Tego dnia w szkołach, przedszkolach, ale i - jak się okazuje - wielu miejscach gminy, które ze względu na atrakcyjność oferty warto odwiedzić, zorganizowano wyjątkowo czas dla dzieci. Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówDzieci z Jurkowa i młodzież z Czchowa odwiedziły Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówAlpaca Beach w Czchowie, a dzieci z Wytrzyszczki na ten przykład - park linowy przy Kąpielisku Chorwacja w Jurkowie. A to tylko dwie z wielu propozycji dla dzieci, jakie oferuje gmina Czchów.

Warto też dodać, że w najbliższą niedzielę na swój piknik zaprasza Tworkowa - przyp.red.

Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówAle powiedzmy o tym coś więcej. Jak wspomnieliśmy, przedszkolaki z Jurkowa odwiedziły Czchów - Jaśkowy Sad czyli Alpaca Beach u Ewy Godlewskiej-Jeneralskiej - z piachem jak w ogromnej piaskownicy lub nad morzem, hodowlą ostatnio pięknie przystrzyżonych alpak...

A to nie koniec atrakcji, na początek dzieci obejrzały pokaz wozu i sprzętu strażackiego przygotowany przez OSP Czchów, a następnie mogły bawić się do woli w Jaśkowym Sadzie, podjadając pieczone na bieżąco kiełbaski z grilla... Do najmłodszych dołączyli gimnazjaliści z Czchowa...

Konkurs Pięknego Czytania i piękne czytanie w wykonaniu najmłodszych w czchowskiej Bibliotece

red. Joanna Dębiec.

Konkurs Pięknego Czytania i piękne czytanie w wykonaniu najmłodszych w czchowskiej Bibliotece30. maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czchowie został zorganizowany Gminny Konkurs Pięknego Czytania, którego koordynatorem, jak co roku, była nauczycielka Maria Motyka. Do Konkursu zgłosiło się 23. dzieci z klas I-III. IX Gminny Konkurs Pięknego Czytania "Lubię i Umiem Czytać" w tym roku pod hasłem "Dawno, dawno temu..." oceniało Jury w składzie: Teresa Kasińska, dyr. MOKSiR Elżbieta Ogiela, Małgorzata Motak i red. Joanna Dębiec. Dzieci zostały ocenione w trzech kategoriach klasowych i miło nam poinformować, że w klasie I najlepsza okazała się Milenka Apryjas, II miejsce zdobył Jasiu Rabiasz, III miejsce - Karolinka Gajda. Wyróżniona została Zosia Nieć. To dopiero pierwszoklasiści, a naprawdę pięknie - poprawnie, płynnie i wyraziście przeczytali wskazane fragmenty tekstu. Brawo! Z klasy II Jury przyznało dwa I miejsca