Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • image

Fotoreportaże

 • Święto Owoców u przedszkolaków w Czchowie - fot. J.Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia w czchowskiej Bibliotece - fot. red.
 • Katarzynki w gminie Czchów - inicjatywa w ramach Projektu Ośrodki Wsparcia - fot. J.Dębiec
 • Projekt
 • Zajęcia czytelnicze o książkach i wyobraźni z dziećmi z PSP Czchów w Miejskiej Bibliotece Publicznej
 • Archiwum

Było... a zapowiada się...

red. Joanna Dębiec.

Było... a zapowiada się...Lato na całego, bogaty w wydarzenia szkolne, pikniki rodzinne i festyny - czerwiec, wprowadził nas w kalendarzowe lato - zaczynając od otwartej dla każdego imprezy - powitania lata czyli oryginalnego powrotu do starosłowiańskiej tradycji w formie "Odkurzania Wianków" w Jaśkowym Sadzie w Czchowie blisko Dunajca i Wianków organizowanych na stadionie czchowskim przez ...

Od czwartku w kioskach i in. miejscach kolportażu można dostać nowy, turystyczny numer "Czasu Czchowa" - polecamy! Znajdziemy w nim aktualną ofertę turystyczną gminy Czchów - bazę noclegową, agroturystykę, atrakcje na sezon turystyczny 2017! Było... a zapowiada się...Ten numer warto mieć w domu, gdy zjeżdża się bliższa i dalsza rodzina, goście z zewnątrz i chcemy im pokazać gminę z jej atrakcjami, pochwalić się tym, co mamy u siebie...

Początek lipca dla Bibliotekarzy rozpoczyna się ciekawie, otóż włączają się oni w ogólnopolską akcję "Odjazdowy Bibliotekarz". Tak też już tradycyjnie zrobiła filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jurkowie...

Wizyta byłych szefów krajowych przedstawicieli przy NATO w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

Wizyta byłych szefów krajowych przedstawicieli przy NATO w CzchowieWizyta byłych szefów krajowych przedstawicieli przy NATO w Czchowie17 czerwca władze gminy Czchów z Burmistrzem Czchowa na czele przywitali delegację wojskowych przedstawicieli - byłych szefów krajowych przy NATO. Przedstawiciele zjechali do nas z 14 krajów. Kilkudziesięcioosobowa grupa została powitana na czchowskim rynku. Po zwiedzaniu rynku i kościoła goście udali się na powitalną kolację. Czchów jest jedną z wielu miejscowości, do której zawitali nasi goście. Sąsiadujące gminy równie otwarcie przyjęli delegację, pokazując swoje walory turystyczno-krajoznawcze. Jest to idealna okazja do promocji naszego regionu.

Wybór Czchowa nie jest dziełem przypadku - od kilku lat mieszka tutaj pułkownik Jerzy Jankowski,

Z Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży "Majstersztyk"

red. Joanna Dębiec.

Z Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży 21 czerwca br. tuż po godzinie 9-tej w kinie "Baszta" rozpoczęły się przesłuchania w kolejnej edycji Konkursu Piosenki Dzieci i Młodzieży "Majstersztyk". Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie organizuje konkurs już od jedenastu lat. Corocznie bierze w nim udział wielu uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych nie tylko z gminy Czchów.

Komisja w składzie: Anna Wilk, ks. Robert Duda oraz Stanisław Duda - wyłoniła laureatów konkursu, którzy zaśpiewają podczas tegorocznych Dni Czchowa.

Podajemy wyniki Konkursu...

Jurków. Trwa akcja poszukiwawcza 14-latka

red. Joanna Dębiec.

Jurków. Trwa akcja poszukiwawcza 14-latkaOd trzech dni trwa akcja poszukiwawcza za zaginionym w rzece Dunajec 14-latkiem. Chłopiec kąpiąc się nagle zniknął pod wodą i nie wynurzył się. Towarzyszący mu koledzy wezwali pomoc. Policjanci i inne służby ratunkowe natychmiast podjęły szeroko zakrojone działania, aby odszukać zaginionego nastolatka.

Informacja o zdarzeniu dotarła do policjantów z Brzeska 20 czerwca br. ok. godz. 11.00. Tego dnia trzech nastolatków wybrało się nad rzekę Dunajec w miejscowości Jurków. Jeden z chłopców przebywając w rzece nagle zniknął pod wodą i nie wynurzył się. Będący w tym czasie na brzegu pozostali nastolatkowie, widząc co się dzieje, wezwali pomoc. Policjanci, którzy w kilka minut pojawili się na miejscu, przy brzegu Dunajca zastali dwóch zapłakanych chłopców. Nastolatkowie wskazali miejsce, gdzie ostatni raz widzieli swojego kolegę.

Zaalarmowane służby ratunkowe natychmiast rozpoczęły poszukiwania...

Relacja z Opery dla dzieci "Śpiewająca Pippi"

red. Joanna Dębiec.

Relacja z Opery dla dzieci W dniu wczorajszym odbył się drugi zapowiadany występ Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, tym razem w Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. Słynną już Operę "Śpiewająca Pippi" można było wcześniej obejrzeć i wysłuchać 14. czerwca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a jej premiera okazała się niezapomnianym wydarzeniem muzycznym roku.

Fotoreportaż już na naszej stronie, czas na szczegółową relację.

Czteroletnia działalność Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach unaoczniła jak wielkie zapotrzebowanie na muzyczną kulturę wysoką istnieje w tej części Małopolski. Zapotrzebowanie, ale i twórczy potencjał. Skłonię się tu w stronę zaledwie 5-letniej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, która ma już swoje filie w kilku gminach Małopolski. Można wręcz odnieść wrażenie, że ECM rozwija się nie tylko mocą swych statutowych założeń, ale też imperatywu ludzi, którzy doskonałą dla muzyki infrastrukturę wykorzystują w 100 procentach. A może i jeszcze bardziej, gdyż 14 i 15 czerwca w lusławickiej, typowo koncertowej sali, wystawiono operę. Dzieło z założenia nie tylko muzyczne, ale też – a może przede wszystkim – sceniczne.

Kalejdoskopowo o tym, co było i na co warto się wybrać w najbliższy weekend!

red. Joanna Dębiec.

W gminie Czchów wiele się dzieje, o czym staramy się informować czytelników na bieżąco.

Było...

Warto wspomnieć o Gminnym Konkursie Pięknego Czytania w Tymowej, dzieci i młodzież pokazały, że "czytają" i świetnie sobie radzą z dykcją, płynnością i wyrazistością... tym, co coraz częściej dla wielu Polaków jest problemem. Cóż, w Tymowej głośne czytanie dzieciom jak widać działa i daje fajne rezultaty. Na końcu art. - szczegóły.

W ostatnią niedzielę w Tworkowej odbył się Piknik Rodzinny, który tradycyjnie nosi nazwę Północ-Południe i jest wspaniałą zabawą i rywalizacją dwóch części wsi. Dzieci, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy uczestniczą w wielu atrakcjach przygotowanych przez Organizatorów, jak choćby pokaz strażacki, czy ratownictwa w wykonaniu uczniów szkoły.

Będzie... zapraszamy do gminy Czchów...

Publiczna Szkoła Podstawowa w Czchowie zaprasza w najbliższą sobotę na Piknik Rodzinny na hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Czchowie. Początek godz. 15.00.

Tymowa, co warto podkreślić, w najbliższą niedzielę zaprasza na piękny i pełen atrakcji muzyczno-kabaretowo-teatralno-sportowych Festyn Serca, z którego dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom niepełnosprawnym z Tymowej oraz wsparcie wyjazdu dla dzieci z uboższych rodzin.

Tego samego dnia zaprasza na swój piknik "Dzieci Rodzicom, Rodzice Dzieciom" Złota, przewidziano mnóstwo atrakcji, grille, loterie, występy dzieci z każdej z klas, taniec i dobrą zabawę dla wszystkich.

Nie zapominajmy o środowym wieczorze w Lusławicach, warto będzie zobaczyć i posłuchać Opery Pippi w wykonaniu naszych nauczycieli i uczniów ze Szkoły Muzycznej (osobny art., polecam)

***

Po tak krótkim kalejdoskopie - co? gdzie? kiedy? wróćmy jednak jeszcze do Pięknego Czytania w Tymowej, bo warto o tym napisać szerzej.

Z V Powiatowego Konkursu Historycznego O Kazimierzu Wlk. i Jego czasach...

red. Joanna Dębiec.

7 czerwca br. w Zespole Szkół i Przedszkola w Złotej został już po raz piąty zorganizowany Powiatowy Konkurs Historyczny "Kazimierz Wlk. i Jego czasy". Była to jubileuszowa edycja i zgromadziła wyjątkową liczbę uczestników, bo ponad 300. z całego powiatu. Tym razem również na Konkurs zostali zaproszeni Dyrektorzy szkół. V Powiatowy Konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim oficjalnie otworzył zastępca burmistrza Czchowa Tadeusz Płachta, tradycyjnie wraz z Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej (obecnie funkcję tę pełni Elżbieta Ogiela), Dyrektor ZSiP w Złotej Bogumiłą Jurkiewicz oraz historykiem Krystianem Sroką. Na zakończeniu natomiast w roli przedstawiciela Rady Powiatu i w imieniu samego Starosty pojawił się radny powiatowy i zarazem sekretarz gminy Czchów Jarosław Gurgul.
Spośród zgłoszonych uczniów Powiatu Brzeskiego ze szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych Komisja oceniająca test o Kazimierzu Wielkim wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali cenne nagrody w postaci m. in. tabletów, słuchawek, power banków oraz wielu innych.

Już 14. czerwca premiera "Śpiewającej Pippi" w wykonaniu Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach - zapraszamy do Europejskiego Centrum Muzyki Pendereckiego!

red. Joanna Dębiec.

Już 14. czerwca premiera 14 czerwca o godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się premiera opery „Śpiewająca Pippi”. Opera została przygotowana i zostanie zaprezentowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia działającej przy Zespole Szkół i Przedszkola im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach. Warto już dziś wspomnieć o jej twórcach.

Operę skomponowała dr Renáte Stivrina – Łotyszka z domieszką polskiej krwi. Libretto napisała Dominika Czarnecka z Tymowej, scenografią zajął się Damian Styrna, a dyrygować ponad 150-osobowym zespołem będzie tradycyjnie dr Waldemar Groń. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.  – Przygotowania są na finiszu – mówi dr Groń – wszystkie sekcje, chóry, orkiestra, soliści i aktorzy są już przygotowani do wystawienia opery...

Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówDzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówPoczątek czerwca jest w gminie Czchów bogaty w wydarzenia kulturalne. Oczywiście 1. czerwca to Dzień Dziecka - nie da się i nie można zapomnieć! Tego dnia w szkołach, przedszkolach, ale i - jak się okazuje - wielu miejscach gminy, które ze względu na atrakcyjność oferty warto odwiedzić, zorganizowano wyjątkowo czas dla dzieci. Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówDzieci z Jurkowa i młodzież z Czchowa odwiedziły Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówAlpaca Beach w Czchowie, a dzieci z Wytrzyszczki na ten przykład - park linowy przy Kąpielisku Chorwacja w Jurkowie. A to tylko dwie z wielu propozycji dla dzieci, jakie oferuje gmina Czchów.

Warto też dodać, że w najbliższą niedzielę na swój piknik zaprasza Tworkowa - przyp.red.

Dzień Dziecka i atrakcje turystyczne w gminie CzchówAle powiedzmy o tym coś więcej. Jak wspomnieliśmy, przedszkolaki z Jurkowa odwiedziły Czchów - Jaśkowy Sad czyli Alpaca Beach u Ewy Godlewskiej-Jeneralskiej - z piachem jak w ogromnej piaskownicy lub nad morzem, hodowlą ostatnio pięknie przystrzyżonych alpak...

A to nie koniec atrakcji, na początek dzieci obejrzały pokaz wozu i sprzętu strażackiego przygotowany przez OSP Czchów, a następnie mogły bawić się do woli w Jaśkowym Sadzie, podjadając pieczone na bieżąco kiełbaski z grilla... Do najmłodszych dołączyli gimnazjaliści z Czchowa...

Konkurs Pięknego Czytania i piękne czytanie w wykonaniu najmłodszych w czchowskiej Bibliotece

red. Joanna Dębiec.

Konkurs Pięknego Czytania i piękne czytanie w wykonaniu najmłodszych w czchowskiej Bibliotece30. maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czchowie został zorganizowany Gminny Konkurs Pięknego Czytania, którego koordynatorem, jak co roku, była nauczycielka Maria Motyka. Do Konkursu zgłosiło się 23. dzieci z klas I-III. IX Gminny Konkurs Pięknego Czytania "Lubię i Umiem Czytać" w tym roku pod hasłem "Dawno, dawno temu..." oceniało Jury w składzie: Teresa Kasińska, dyr. MOKSiR Elżbieta Ogiela, Małgorzata Motak i red. Joanna Dębiec. Dzieci zostały ocenione w trzech kategoriach klasowych i miło nam poinformować, że w klasie I najlepsza okazała się Milenka Apryjas, II miejsce zdobył Jasiu Rabiasz, III miejsce - Karolinka Gajda. Wyróżniona została Zosia Nieć. To dopiero pierwszoklasiści, a naprawdę pięknie - poprawnie, płynnie i wyraziście przeczytali wskazane fragmenty tekstu. Brawo! Z klasy II Jury przyznało dwa I miejsca

Obchody Dnia Patronki szkoły w Tymowej

red. Joanna Dębiec.

Obchody Dnia Patronki szkoły w Tymowej29. maja br. w Tymowej odbyła się piękna wzniosła uroczystość - szkoła obchodziła Dzień swojej Patronki św. Urszuli Ledóchowskiej, a przyświecały mu Jej słowa: "Przyszłość narodu w ręku matek spoczywa"... Obchody rozpoczęła Msza św. w intencji całej społeczności szkolnej oraz wszystkich mam, którą uświetnił swoją obecnością ks. bp Stanisław Salaterski, pochodzący z Tymowej, następnie poczet sztandarowy poprowadził gości do szkoły, gdzie zostały złożone kwiaty pod pamiątkową tablicą z wizerunkiem Patronki Szkoły. Część artystyczną poprzedziło odśpiewanie hymnu Polski oraz hymnu szkoły z udziałem pocztu sztandarowego i tradycyjnie - powitanie gości. Młodzież przystąpiła do prezentacji części artystycznej - pomysłowo wymieniając w formie abecadła cechy i wartości złe i dobre w każdym człowieku, podkreślając te, nad którymi trzeba pracować, opierając się na prawdach przekazywanych przez św. Urszulę Ledóchowską. Program przeplatały...

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 84-latka z Jurkowa

red. Joanna Dębiec.

Blisko 50 policjantów i strażaków brało udział w poszukiwaniach starszego i schorowanego mężczyzny, który wyszedł z domu i zaginął. Poszukiwania najpierw prowadzone przez rodzinę na własną rękę nie przyniosły rezultatu, potem do działań przystąpiły służby ratunkowe. Szybko zorganizowana akcja poszukiwawcza spowodowała, że już po dwóch godzinach od zgłoszenia zaginięcia 84-latek został szczęśliwie odnaleziony.

Informacja o zaginięciu starszego i schorowanego mieszkańca Jurkowa postawiła w czwartek (25.05) na nogi Policję i inne służby. Mężczyzna w samo południe wyszedł z domu i oddalił się w nieznanym kierunku. Rodzina rozpoczęła poszukiwania na własną rękę, jednak nie doprowadziły one do odnalezienia mężczyzny. Wtedy też poinformowali o wszystkim Policję.

Quiz wiedzy o sporcie, Arkadiusz Niemirski w Czchowie i nowy "Czas Czchowa"

red. Joanna Dębiec.

Quiz wiedzy o sporcie, Arkadiusz Niemirski w Czchowie i nowy W Publicznej Szkole Podstawowej w Czchowie w poniedziałkowe przedpołudnie zorganizowano drugą edycją gminnego konkursu pn. "II Quiz wiedzy o sporcie". Na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie ze szkół podstawowych z: Czchowa, Jurkowa, Domosławic, Złotej, Wytrzyszczki oraz goście z Iwkowej. Test wiedzy o sporcie podzielony został na część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie zmagali się w kilku konkurencjach, aby na koniec wyłonić zwycięzców. I miejsce zajęła drużyna z Domosławic, II - drużyna z Czchowa i III - z Jurkowa. Serdecznie gratulujemy! Warto również wspomnieć o kibicach, którzy bardzo aktywnie wspierali wszystkich zawodników. Organizatorami wydarzenia byli: Publiczna Szkoła Podstawowa w Czchowie oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie.

Fotoreportaż już można obejrzeć na stronie MOKSiR Czchów, a dziś wieczorem w naszej galerii fotoreportaży.

***

Od dzisiejszego popołudnia w sprzedaży kolejny - majowy nr gazety "Czas Czchowa" - zachęcamy do kupowania i śledzenia lokalnych wydarzeń oraz informacji.

***

Jak wspominaliśmy w zapowiedzi 24. maja odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim,