Nasi partnerzy

 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

red. Joanna Dębiec.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji co roku biblioteki w całej Polsce organizują rozmaite zajęcia dla dzieci, związane właśnie z tą bajkową postacią.

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie dzieci kl. I i II Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie przybyły, zabierając swoje maskotki - na spotkanie „z pluszowym misiem”. Warto obejrzeć jak dzieci świętowały - patrz fotoreportaż już dziś w OKIEM REPORTERA. Może kilka słów o tym nietypowym święcie…

Tarnów Racing Team Mistrzem Polski!

red. Joanna Dębiec.

 

Tarnów Racing Team Mistrzem Polski!O Adasiu Garbaczu z Czchowa, pasjonacie rajdów samochodowych górskich, który od lat już zmaga się w samochodowych rywalizacjach rajdowych jako kierowca - pisaliśmy już w Czasie Czchowa. Fanów Adama i kibiców tego sportu oraz zespołu Tarnów Racing Team z Tarnowa zainteresuje na pewno ostatni news! Koło Sanoka odbyły się dwie ostatnie rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Tarnów Racing Team zwyciężył w klasyfikacji zespołowej i tym samym przypieczętował tytuł Mistrza Polski!

Marek Chudoba po raz trzeci Burmistrzem Czchowa

red. Joanna Dębiec.

W niedzielę 21 listopada 2010 r. wybraliśmy Burmistrza Czchowa, radnych Rady Miejskiej, radnych do powiatu i do sejmiku województwa.

Marek Chudoba po raz trzeci Burmistrzem Czchowa

Frekwencja w gminie Czchów wyniosła 52,98 %.

Wiemy na pewno: większością głosów (2579 głosów za Markiem Chudobą - 1167 oddanych na kontrkandydata Romana Olchawę), wybrano w gminie Czchów na Burmistrza - Marka Chudobę, pełniącego tę funkcję przez dwie ostatnie kadencje. Mieszkańcy potwierdzili swoim wyborem, że się sprawdził i chcą by przez kolejne 4 lata zarządzał gminą.

Powinniśmy wiedzieć idąc do głosowania...

red. Joanna Dębiec.

Powinniśmy wiedzieć idąc do głosowania...Podajemy najważniejsze informacje dotyczące głosowania w wyborach samorządowych 2010, nie tylko w gminie Czchów. Warto je doprecyzować w kwestii głosowania na radnych do Rady Miejskiej. Otóż w okręgu wyborczym Czchów stawiamy krzyżyki przy 4. nazwiskach wybranych radnych, gdyż 4. radnych reprezentuje Czchów w 15-osobowej Radzie Miejskiej. W pozostałych okręgach wyborczych wybieramy 2. radnych (stawiając 2 krzyżyki na karcie z nazwiskami radnych do Rady Miejskiej) oprócz okręgu wyborczego obejmującego Biskupice Melsztyńskie i Domosławice, gdzie tylko 1 radny wchodzi do Rady Miejskiej (1 krzyżyk na każdej z otrzymanych kart do głosowania). Idź i głosuj świadomie!

Kampania wyborcza tylko do 19.listopada

red. Joanna Dębiec.

Jak wygląda kampania wyborcza w Czchowie? - pytają przyjezdni, Ci, którzy obserwują kampanię wyborczą w sąsiednich gminach, powiatach... U nas... jest normalnie, bym powiedziała, jedni zainwestowali w tę kampanię sporo środków, co widać po ogromnych billboardach wieszanych intensywnie na terenie całej gminy, ale są i plakaty na niemal wszystkich widocznych drzewach we wsi, na sklepach, gdzie tylko się da.

11 listopada w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

11 listopada w CzchowieWłaśnie mija wyjątkowy dla Polaków, zapisany pięknymi zgłoskami w historii Polski Dzień - 11 listopada, mianowany Świętem Odzyskania Niepodległości. Tego dnia świętują Polacy na całym świecie - np. w Kanadzie obchodząc tzw. Święto Pamięci, świętuje cała Polska, a przynajmniej Ci z nas, którzy są prawdziwymi patriotami, dumnymi ze swojej tożsamości i bogatej historii. W naszych małych Ojczyznach powiewają na kościołach, urzędach, budynkach firm, w oknach prywatnych domów - biało-czerwone flagi, jeszcze ich o wiele za mało, ale są; uczestniczymy w uroczystych nabożeństwach w intencji Ojczyzny.

W Czchowie...

Sztandar z Paderewskim - honor dla szkoły w Tworkowej

red. Joanna Dębiec.

Sztandar z Paderewskim - honor dla szkoły w TworkowejWspaniała uroczystość miała miejsce 6 listopada w Tworkowej. W 150. rocznicę urodzin Patrona tutejszego Zespołu Szkół - Ignacego Jana Paderewskiego, dokonano poświęcenia sztandaru szkoły. Sztandar ufundował Pan Czesław Żurek, wieloletni nauczyciel, muzyk, twórca i promotor Konkursów Pianistycznych im.I.J.Paderewskiego w Tworkowej, były dyrektor szkoły, wraz z małżonką. Przedstawiciele Rady Rodziców pełnili honory stanowiąc pierwszy poczet sztandarowy ofiarujący przed ołtarzem nowy sztandar gotowy do poświęcenia. Ks. Proboszcz parafii Tworkowa wygłosił piękne uroczyste kazanie o mądrości, patriotyzmie, o wartościach, które młodzież tworkowska winna czerpać z życia i twórczości swojego Patrona, męża stanu, przede wszystkim "wielkiego", mądrego Polaka, patrioty, Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie dokonał poświęcenia sztandaru, a przedstawicielka grona pedagogicznego oraz jeden z uczniów w imieniu braci uczniowskiej - Go z szacunkiem ucałowali. Po Mszy św. poczet sztandarowy poprowadził wszystkich gości do szkoły, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Wanda Chotomska w Czchowie!

red. Joanna Dębiec.

Wanda Chotomska w Czchowie!Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała 5 listopada br. w Szkole Podstawowej w Czchowie spotkanie autorskie ze znakomitą pisarką dla dzieci - Wandą Chotomską. (Patrz fotoreportaż)
Kim jest Wanda Chotomska wielu z nas nie trzeba mówić, jest legendą, powiewem dzieciństwa, wszak jej pierwsze książki zaczęły się ukazywać w latach pięćdziesiątych.
Słynny śpiewany jeszcze do dziś "Kundel bury" napisała właśnie Wanda Chotomska!

"Gdy był mały, to znalazłem go w ogródku
I wyglądał  jak czterdzieści dziewięć smutków:

Taki mały, taki chudy, nie miał domu ani budy,
Zagarnąłem, przygarnąłem, no i jest...

Już znamy kandydatów, w następną niedzielę wybory

red. Joanna Dębiec.

Już znamy kandydatów, w następną niedzielę wybory3 listopada br. zostały podane do publicznej wiadomości obwieszczenia zawierające zarejestrowane listy kandydatów na Burmistrza Czchowa oraz na radnych Rady Miejskiej w wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r.

Warto dodać, że w samym Czchowie wybieramy 4. radnych (stawiamy krzyżyki obok tylko 4. wybranych nazwisk kandydatów do Rady Miejskiej), w pozostałych miejscowościach po 2. i tylko we wspólnym obwodzie Domosławice, Biskupice Melsztyńskie - 1. Zgłoszono aż 45 kandydatów na rajców czchowskich. Poniżej podajemy pełne listy, również do Rady Powiatu.

Na Burmistrza Czchowa w szranki staje dwóch kandydatów, były i obecny burmistrz:

Czas zadumy i refleksji...

red. Joanna Dębiec.

Czas zadumy i refleksji...Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest 1 listopada nie tylko przez Polaków, ale także przez narody o innej kulturze i religii. W tym dniu znicze są zapalane na wielu cmentarzach świata; czczona jest pamięć tych, którzy odeszli... Pamięć - zwykle tylko tyle po nas pozostaje. Tylko tyle i aż tyle. Bo dopóki ci, którzy odeszli, żyją w pamięci, dopóty nie całkiem umarli. 1 listopada to również jeden z nielicznych dni w roku, gdy naszym myślom trudno uciec od tego, co nieuniknione: śmierci. Nie tylko od myśli o śmierci naszych krewnych, znajomych, ale od śmierci... naszej, własnej.

W tym roku ten okres to prawdziwie czas świąteczny. Poprzedzający go piękny, słoneczny weekend pozwolił rozpocząć go wcześniej i przedłużyć o dwa dni, co sprzyjało zaplanowaniu dalszych wyjazdów i umożliwiło wielu z nas odwiedzenie cmentarzy i grobów bliskich i dalszych krewnych, być może nawet pierwszy raz od wielu lat.

Warto przypomnieć...

Z wystawy malarskiej Ikon i Obrazów Haliny Zapart

red. Joanna Dębiec.

Przez cały listopad w Piwnicach MOKSiR można obejrzeć wystawę prac malarskich pani Haliny Zapart z Tymowej, wieloletniej nauczycielki, prawdziwie twórczej i wciąż odkrywającej nowe pasje - duszy artystycznej. Głównym elementem galerii są ikony, wspaniałe malowidła świętych wykonywane przez malarkę na starych elementach drewnianych, w tym pozostałościach drzwi, nawet z wykorzystaniem metalowych okuć. Specjalnie przygotowywane drewno ma sprawiać wrażenie starego, akryl stosowany do malowania jest idealnie matowy, daje pożądany efekt. Pani Halina wzory czerpie z literatury, zdjęć oraz własnych pomysłów. To zupełnie inne malarstwo, niż dotąd uprawiała, ale widać, iż sprawia jej prawdziwą przyjemność i powoduje, że czuje się spełniona. Piękna, uśmiechnięta, "wiosenna"... Wiele prac maluje dla znajomych, przyjaciół, każdy chce mieć swojego "świątka" z tzw. duszą. Warto obejrzeć wystawę czynną w godzinach pracy Ośrodka Kultury.

Recytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za nami

red. Joanna Dębiec.

25 października br. odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czchowie Gminny już Konkurs recytatorski poezji Adama Mickiewicza. 6 uczestniczek, gimnazjalistek, najlepszych w swoich szkołach próbowało swoich sił na szczeblu gminnym. Najlepsza była Agnieszka Potera z Jurkowa, następnie Gabriela Pajor z Tworkowej i III miejsce zajęła w klasyfikacji Jury Natalia Średniawa. Dziewczęta jutro będą się mierzyć z uczestnikami z całego powiatu. Życzymy powodzenia, tym bardziej, że poezja Mickiewicza, naszego wieszcza, jak się okazuje, jest bardzo trudna do recytatorskiej interpretacji i prezentacji.

Recytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za namiRecytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za namiRecytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za nami

Ostatnie fotoreportaże

red. Joanna Dębiec.

Ostatnie fotoreportażePołowa października i czas weekendowy został wykorzystany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymowej na podsumowanie działań aktywizujących wszystkie Koła Gospodyń na terenie gminy w ramach projektu unijnego "Jesteśmy najlepsi". Jako gospodarze gościli przedstawicieli wszystkich Kół Gospodyń, władze gminy, pracowników MOPS, MOKSiR, Sekretarza UM - koordynatorów projektu. Były skecze i zabawa, było oczywiście i dobre jadło i wyśmienita atmosfera. A rozgrzała ją prezentacja multimedialna dotycząca realizacji projektu - szczególnie zdjęcia pań z Kół Gospodyń - uczestniczek wycieczki zorganizowanej w ramach projektu. Fotoreportaż pod linkiem OKIEM REPORTERA. Ale to nie jedyny fotoreportaż.

Ostatnie fotoreportażeKolejny powstał po piątkowym ślubowaniu klas I. - tym razem w Jurkowie. Warto obejrzeć pierwsze wydarzenie dla tych dzieci w nowej szkole, wprowadzające je do grona uczniów i ogromne emocje dla nich samych i rodziców. Polecam.

Zbliżają się WYBORY SAMORZĄDOWE

red. Joanna Dębiec.

Zbliżają się WYBORY SAMORZĄDOWEZbliżają się wybory samorządowe. Już 21.listopada pójdziemy do urn wyborczych i wybierzemy swoich kandydatów na Burmistrza Czchowa, radnych, którzy będą nas reprezentować w Radzie Miejskiej, w powiecie i województwie. Trzeba będzie zdecydować, która z głoszonych przez kandydatów prawd będzie dla nas i naszej przyszłości najlepsza. Oby nie ta ostatnia góralsko-Tischnerowska... W każdym razie wedle znanej maksymy "Nic o nas bez nas" idźmy i zagłosujmy zgodnie z sumieniem na najlepszych, żebyśmy później nie narzekali, że wszystko jest źle, gdy nawet nie pokwapiliśmy się do wzięcia udziału w wyborach.

Podajemy szczegóły dotyczące wyborów:

My pamiętamy o NICH dziś

red. Joanna Dębiec.

My pamiętamy o NICH dziś14. października było święto wszystkich nauczycieli, ale i ten weekend dla wielu z nich był okazją do spotkań lub odświętnych wyjazdów. Pewnie i byli tacy, którzy wstąpili w tym czasie i zapalili znicz na grobie swojego byłego nauczyciela, czy wychowawcy, przez wiele lat najważniejszego autorytetu w wielu kwestiach, nawet życiowych. Tak, dawniej nauczyciele uczyli i wychowywali jak dziś, z tą różnicą, że dawniej bardziej wychowywali, dziś mam wrażenie, że bardziej uczą, chociaż zdarzają się nauczyciele tzw. z powołania. Oby zawsze było ich jak najwięcej, to oni w dużej mierze kształtują naszą przyszłość i ukierunkowują rozwój. Jest to szczególna okazja do podziękowań i życzeń - dołączamy się do nich. 14. października świętowali w Hotelu Łaziska nauczyciele z gminy Czchów. Prowadząca uroczystość obecna Prezes ZNP Maria Motyka powitała zaproszonych gości i wraz z Burmistrzem, Wiceburmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli dyplomy, odznaczenia, nagrody i kwiaty - podkreślając znaczącą rolę oświaty i wychowania w życiu społecznym oraz wyrażając podziękowania wszystkim nauczycielom, pedagogom, wychowawcom, dyrektorom szkół, pracownikom oświaty za ich codzienną pracę, dzięki której szkolnictwo gminy Czchów jest na wysokim poziomie, a młodzież osiąga zadowalające wyniki na egzaminach i zajmuje pierwsze miejsca w rankingach ponadlokalnych. Po części oficjalnej była okazja do rozmów, gratulacji, refleksji i zwykłej zabawy. (Patrz fotoreportaż).