Nasi partnerzy

 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Otwarcie Ośrodka Aktywności Społecznej w Leśniczówce w Czchowie na Trawnikach - fot. red. Joanna Dębiec
 • Wyjątkowo klimatyczny Festiwal Piosenki Turystycznej w Jaśkowym Sadzie w Czchowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Zajawki przedpremierowe kolejnej sztuki w realizacji Teatru Komedia z Krakowa w ramach projektu
 • Dni Czchowa - niedzielne atrakcje, akcja Biblioteki i koncerty - fot.red. Joanna Dębiec
 • Dni Czchowa '2018 - sobota - fot. red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Aukcja podczas czchowskiego święta jazzu

red. Joanna Dębiec, inf. i fot. MOKSiR.

 

Aukcja podczas czchowskiego święta jazzuPodczas XI Baszta Jazz Festivalu zostanie przeprowadzona aukcja prac plastycznych na rzecz powodzian.

Aukcja rozpocznie się o godz. 20.20 i poprowadzą ją: Henryk Kornaś oraz Tadeusz Płachta.

Ofiarodawcami prac na aukcję są uczestnicy wystawy plastycznej, która odbyła się 26 czerwca br. w Czchowie.

Do licytacji przeznaczone zostaną...

Drugi dzień ze statystykami witryny

red. Joanna Dębiec.

Jak zapewne zauważyliście, nie mieliśmy dotąd na stronie widocznego licznika odwiedzin. W związku z poszerzeniem oferty portalu - od dwóch dni są widoczne statystyki witryny. Warto dodać, iż strona po pełnej modernizacji, na obecnym szablonie, z wykorzystaniem atrakcyjnych prezentacji galerii, ruchomych czchowskich panoram widokowych 360 - funkcjonuje od stycznia br. Wciąż pracujemy nad odtwarzaniem bogatego kilkuletniego archiwum portalu (samodzielna strona internetowa Czasu Czchowa jest prowadzona przez redakcję gazety od 2005 roku). A jeśli już o datach... w roku 2011 Czas Czchowa kończy 20 lat!

XI Baszta Jazz Festival Czchów '2010 - już w tą sobotę

red. Joanna Dębiec.

Zapraszamy na weekend z jazzem do Czchowa! Szczegółowe informacje dotyczące sobotnio-niedzielnych koncertów i atrakcji podaliśmy w czerwcowym numerze "Czasu Czchowa", jak na patrona medialnego przystało. Pod halą sportową obok szpitala w Czchowie (po raz pierwszy w tym roku) rozpocznie się XI Baszta Jazz Festival koncertem Leliwa Jazz Band z Tarnowa. O 19.10 organizatorzy przewidują barwną paradę muzyków jazzowych w otoczeniu publiczności w pomysłowych, fikuśnych, okazałych, lub po prostu kolorowych czapeczkach, kapeluszach, strojach - organizowaną na wzór słynnej na cały świat - Parady Nowoorleańskiej. Każdy chętny może wziąć w niej udział. Parę minut po 20.00 odbędzie się aukcja obrazów przekazanych przez artystów - uczestników wystawy poplenerowej - na rzecz powodzian. W tym roku główną gwiazdą Festiwalu w Czchowie jest wyjątkowa wokalistka Caroline Mhlanga, która wystąpi z Jazz Band Ball Orchestra o 21.30!...

Zobaczmy, jak pisał na gorąco o ubiegłorocznym Festiwalu Jacek Mazur - Dyrektor Artstyczny imprezy /"Czas Czchowa" lipiec '2009 - powiększ/XI Baszta Jazz Festival Czchów '2010 - już w tą sobotę

Z przymróżeniem oka: mundialowa kampania

Bożydar Gierczyński.

Z przymróżeniem oka: mundialowa kampaniaMili czytelnicy, dobre nowiny Wam niosę, żadne nowości, ale zawsze coś.
Rzeczą powszechnie wiadomą są wakacje, które są wszechobecne – również w mediach. Wniosek prosty - nie ma nic ciekawego do obejrzenia. Seriali brak, programy rozrywkowe w szczątkach i to same wydania okraszone palmami i plażami, co na przeciętnego człowieka po pewnym czasie działa frustrująco, filmy – owszem, wiele, ale co z tego? Same powtórki powtórek. Na domiar złego telewizję zdominowały ostatnio kampania i mundial! Jeszcze tydzień temu co nie włączyło się telewizor, to w RPA za piłką latają, a w Polsce dla odmiany za władzą, lub jak kto woli - za fotelem prezydenckim. Polacy żałują, że nasi piłkarze (nie wiem, czy to dobre określenie dla naszych zawodników) nie zakwalifikowali się na Mistrzostwa Świata do RPA, ale może to i dobrze, bo przynajmniej zostało więcej pola do gry politycznej. Jak się tak człowiek naogląda telewizji, to się już wszystko miesza, faza grupowa wyborów (pierwsza tura), była prawie jak w RPA, tylko nasi mistrzowie pozostali w grze o puchar (czyt. Fotel). Obserwując zmagania drużyn z całego świata zastanawiałem się, czy futbol nie wpływa na kampanię prezydencką?

Wyniki II tury WYBORÓW PREZYDENCKICH '2010

red. Joanna Dębiec.

Wyniki II tury WYBORÓW PREZYDENCKICH '2010WYNIKI WYBORÓW PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ: Komorowski Bronisław Maria - 53,01%, Kaczyński Jarosław Aleksander - 46,99%. FREKWENCJA wyniosła 55,31%. WYNIKI WYBORÓW PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W WOJ. MAŁOPOLSKIM: Komorowski Bronisław Maria - 43,76%, Kaczyński Jarosław Aleksander - 56,24%, W POWIECIE BRZESKIM: Komorowski Bronisław Maria - 32,48%, Kaczyński Jarosław Aleksander - 67,52%. FREKWENCJA w powiecie brzeskim wyniosła 57,30%, w samej gminie CZCHÓW - 59,52%. W GMINIE CZCHÓW na Jarosława Kaczyńskiego głosowało 70,83% wyborców, na Bronisława Komorowskiego - 29,17%.

Szczegółowe wyniki wyborów prezydenckich z 4 lipca 2010 r. w Gminie Czchów: Wyniki II tury WYBORÓW PREZYDENCKICH '2010

Pięknych i bezpiecznych wakacji!

redakcja - oprac. Bożydar Gierczyński.

Pięknych i bezpiecznych wakacji!Pobudka!!! Wstawaj, bo się spóźnisz do szkoły!

Powoli zwlekasz się z łóżka, mrużysz oczy w oślepiającym blasku słońca i nagle uświadamiasz sobie, że to nie głos mamy, tylko zły sen.

Weź głęboki oddech, to przecież wakacje! Wreszcie wolne od głosu nauczycieli, sprawdzianów, zadań domowych… Teraz można codziennie zgłaszać np. i bz. nie obawiając się, że Pani wpisze lufę! Przez dwa miesiące z hakiem koniec z fizyką, matematyką, chemią...

Teraz wszystkie zajęcia są plenerowe i co najważniejsze - nieobowiązkowe!

Wybory prezydenckie - I tura za nami

red. Joanna Dębiec.

Wybory prezydenckie - I tura za nami20. czerwca do godz. 20.00 oddawaliśmy swoje głosy na jednego z 10. kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nie wybraliśmy głowy państwa w I turze wyborów. PKW podała cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów zebrane z 94,3 procent obwodów wyborczych. Największą ilość głosów uzyskał Bronisław Komorowski – 41,22 %. Jarosław Kaczyński otrzymał 36,74 % głosów. Frekwencja wyniosła 54,85 %. Na trzecim miejscu znalazł się Grzegorz Napieralski, który uzyskał 13,68 % głosów. Frekwencja w gminie Czchów (dla porównania) wyniosła 54,82 %. W II turze (4 lipca) zagłosujemy ponownie, tym razem wybierając pomiędzy dwoma prowadzącymi w I turze kandydatami: Bronisławem Komorowskim i Jarosławem Kaczyńskim.

Poniżej podajemy szczegółowe wyniki wyborów prezydenckich (I tury) w gminie CzchówWybory prezydenckie - I tura za nami

Swoje ZŁOTE GODY obchodziło 14 par...

red. Joanna Dębiec.

Swoje ZŁOTE GODY obchodziło 14 par... Z okazji jakże pięknych - Złotych - Godów, życzymy Wam

abyście dalej szli przez życie, trzymając się mocno za ręce,

zawsze uśmiechnięci, zawsze razem, zawsze pewni swoich uczuć...

50-lecie małżeństwa to piękny i wyjątkowy Jubileusz dla tych, którzy go przeżywają. W roku 2009. 14 par w gminie Czchów obchodziło swoje Złote Gody. (Burmistrz Czchowa każdego roku podczas uroczystości odznacza pary, których jubileusz przypadł w roku poprzedzającym - przyp.red.)

10 czerwca 2010 r. w sali bankietowej Ośrodka Wczasowego "Łaziska" w Czchowie odbyła się wyjątkowa dla Nich uroczystość...

Modernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżąco

Redakcję, autor: Bożydar Gierczyński, fot. red..

 

Modernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoPrace, częściowo ograniczone przez duże odpady deszczu, idą do przodu. W chwili obecnej trwają przewierty pod nowe oświetlenie rynku. Specjalistyczny sprzęt drąży pod powierzchnią  kanały na przewody elektryczne do miejsc, w których będą stały stylowe lampy.

Trwają również prace brukarskie, przygotowanie podłoża pod kostkę wokół figury  św. Jana Nepomucena i wzdłuż domów z podcieniami. Robotnicy sprawnie radzą sobie z rozmokniętym podłożem utwardzając je kamieniem oraz obstawiając krawężniki. Prace odbywają się sprawnie i profesjonalnie.

Obiecująco zapowiada się nowe oblicze starego rynku.

Modernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoModernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoModernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoModernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżąco

 

 

 

Uaktywniły się osuwiska ziemi

Redakcję, autor: Bożydar Gierczyński, fot. red..

Uaktywniły się osuwiska ziemiKatastrofy naturalne nie są nam obce, jednakże w Polsce nie zdarzają się one tak często i na taką skalę, jak np. w Krajach Europy Południowej na Półwyspie Iberyjskim czy Bałkanach, nie wspominając  już o innych krajach pozaeuropejskich. Tragedie na masową skalę, nieszczęścia dotykające tysięcy osób, zdarzają się na całym globie.
W związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu w Polsce uaktywniły się osuwiska ziemi.
W naszej gminie miejscowościami szczególnie dotkniętymi tym zjawiskiem są Piaski Drużków, Wytrzyszczka i Będzieszyna. Ogromne masy ziemi zsuwające się ze zbocza zniszczyły wiele domów, dróg, pól uprawnych oraz terenów leśnych. Również sieć wodociągów nie pozostała bez szkód. Osuwiska występują na zboczach o większym nachyleniu, gdzie ziemia bazuje na podłożu skalnym. W chwili gdy następuje wzrost opadów, ziemia nasiąka, zwiększa masę i zaczyna się obsuwać. Osuwiska w takiej sytuacji są gwałtowne. Jednakże geolodzy ostrzegają, że tego typu tereny są ruchome przez cały czas, dlatego powinno się przeprowadzać specjalistyczne badania w równych, jednakowo rozłożonych w czasie odstępach. Taka profilaktyka może dać rzeczywisty obraz sytuacji. Musimy pamiętać również, że działalność człowieka nie pozostaje bez echa na tych terenach. Zwiększona zabudowa, wycinka drzew, podcinanie stoku, to wszystko ma ogromny wpływ na „zachowanie” się ziemi.
Trzeba abyśmy w przyszłości mieli na uwadze nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie. Przestrogą niech będą dla nas bieżące zdarzenia. Na fotografii nagłe osunięcie ziemi na główną trasę w kierunku N.Sącza (Wytrzyszczka, 4.06.2010 r.)

Usuwanie skutków powodzi - oczyszczanie i odkażanie

red. Joanna Dębiec.

Usuwanie skutków powodzi - oczyszczanie i odkażanieFala powodziowa, która również dotknęła mieszkańców Gminy Czchów, niesie za sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne – groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi, woda w studniach i zbiornikach wodnych NIE NADAJE się do spożycia.
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia, należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować.

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że środki do dezynfekcji studni indywidualnych są wydawane przez właściwe terenowo Powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne. Podajemy adres Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku: 32-800, ul. Okocimska 44, tel.: 0-14/ 6861270, 6630743 i fax: 0-14/ 6863310.

Kolejne dni - kolejne tragedie

red. Joanna Dębiec.

Kolejne dni - kolejne tragedieNa szczęście intensywne opady zamieniły się w ostatnim czasie w mżawkę, więc woda z potoków i Dunajca zaczęła opadać, ale pojawił się kolejny problem. Ziemia nasycona wielodniowymi opadami zaczęła się w najwyżej położonych punktach gminy obsuwać. Zaczęły się zsuwać części dróg asfaltowych, drzewa, słupy elektryczne i wreszcie domy. Najtragiczniejsza sytuacja zdaje się być w Piaskach Drużkowie, gdzie wczoraj ewakuowano do Betezdy k/szpitala ludzi z domków campingowych (wzgórze zaczęło się obsuwać zabierając ze sobą płyty betonowe, otoczenia domów, powoli pękające ściany...) Na miejscu jest cały czas Burmistrz, sołtys, strażacy ochotnicy z Czchowa, Jurkowa, Tymowej. Podobna sytuacja może być na Zaporze, Zapotoczu (przed domem mieszkalnym obsunęła się część gruntu tworząc blisko półmetrową wyrwę, obsunięcia powodują pękanie ścian domu), przy ulicy Podgrodzie obsunęła się znaczna część drogi asfaltowej uniemożliwiając jakikolwiek dojazd do domów. Pękanie ścian domów położonych na stokach, zsuwanie się dróg asfaltowych, ziemi z pól wraz z zasiewami, to tylko niektóre z katastrofalnych skutków powodzi 2010 r. na naszym terenie - również na Będzieszynie, w Tymowej i w Tworkowej. I to jeszcze nie koniec opadów, nie koniec tragedii ludzkich i nieoszacowanych, a wciąż przybywających strat.

Od jednego z mieszkańców (p.Hnatów) otrzymaliśmy unikalne zdjęcia - z momentu zerwania się promu na Dunajcu. Umieszczamy je poniżej. Kolejne fotoreportaże z wydarzeń po przygotowaniu będzie można obejrzeć na naszej stronie.

Kolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedie

Kolejne dni - kolejne tragedie

Kolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedie

Alarm powodziowy!

red. Joanna Dębiec.

Alarm powodziowy!Ostatni weekend, a szczególnie intensywne opady z soboty na niedzielę i kolejne dni - spowodowały, iż nie tylko podniósł się znacznie poziom Dunajca, ale wylały mniejsze rzeczki i strumyki na terenie całej Małopolski. Sytuacja w powiecie brzeskim już 16 maja wieczorem była tragiczna. Zamykano kolejne drogi, wylała Uszwica, Tymówka, Zelina, Łososinka; Dunajec przekroczył linię brzegową zalewając okoliczne pola, drogi, domki campingowe, stadion, najniżej usytuowane domy, interweniowali strażacy i policja. Nie wszyscy kierowcy potrafili ocenić właściwie zagrożenie i samochody trzeba było ściągać z miejsc głębiej podtopionych w okolicach Uszwi i Poręby Spytkowskiej. Poniedziałkowy ranek nadal był tragiczny w skutkach. Nieprzejezdna droga przez Uszew, przez Witowice, przed południem Dunajec wylał dość mocno w okolicach Melsztyna, powodując kolejną blokadę; straże pracowały przy wypompowywaniu wody z piwnic, usuwaniu skutków kolizji, dodatkowo zaczęły się zgłoszenia o obsunięciach gruntów, zsuwaniu i łamaniu drzew m.in. pod Grodziskiem, zagrażających bezpieczeństwu ruchu. Zerwało prom w Piaskach Drużkowie... Niestety opady przez dzień zamieniły się w mżawkę, ale nie ustały, a dalsze prognozy nie są optymistyczne. Padać ma następne kilka dni. Zrobiliśmy fotoreportaż z terenu gminy Czchów.

DAWIDEK PABIAN WRAZ Z RODZICAMI DZIĘKUJE WAM ZA POMOC

red. Joanna Dębiec.

DAWIDEK PABIAN WRAZ Z RODZICAMI DZIĘKUJE WAM ZA POMOC

W kolejnym numerze "Czasu Czchowa" przeczytamy: Tuż przed wydaniem gazety Dawidek ze swoją mamą, odwiedzili redakcję. Od razu widać było, że to silny i pełen energii chłopczyk, a teraz to prawdziwe „żywe sreberko”. Wszędzie go pełno, wszystko go interesuje, uśmiech nie schodzi mu z buźki i czaruje wszystkich swoimi minkami.

Jak się patrzy na to dziecko, aż chce się śmiać razem z nim, pomogliśmy mu przetrwać pierwszy trudny etap jego, tak bardzo jeszcze krótkiego życia, a jeszcze tyle przed nim, przed całą rodziną.

Nie mogliśmy nie zapytać o wrażenia i przeżycia z Monachium.

Polecamy już dziś do przeczytania artykuł, jaki w całości razem z aktualnymi zdjęciami ukaże się w numerze majowym gazety.

Do zajawki artykułu dołączamy podziękowania od Dawidka Pabiana i Jego wdzięcznych rodziców - czytaj dalej.

Nowy "Czas Czchowa" 15 maja

red. Joanna Dębiec.

Nowy Jak zapewne Czytelnicy zauważyli, gazeta ukazuje się w cyklu miesięcznym, jednak (co mamy zawarte w umowach z Partnerami Gazety) w roku wydajemy 2 numery łączone. Jest to spowodowane kwestiami finansowymi. W związku z uwagami Czytelników, aby "Czas Czchowa" z danego miesiąca ukazywał się w połowie, a nie na jego końcu, wykorzystaliśmy połączenie numerów marzec-kwiecień i spełniamy te oczekiwania. Kolejnego numeru "Czasu Czchowa" można się spodziewać w kioskach w połowie maja.

Jeśli Ktoś z Czytelników życzyłby sobie podzielić się swoimi refleksjami na temat ostatnich tragicznych wydarzeń w Polsce, do 4 maja br. można przesłać kilka słów w formie elektronicznej na adres redakcji              (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), pocztą (Rynek 12, 32-860 Czchów) lub dostarczyć osobiście do redakcji.