Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

Pięknych i bezpiecznych wakacji!

redakcja - oprac. Bożydar Gierczyński.

Pięknych i bezpiecznych wakacji!Pobudka!!! Wstawaj, bo się spóźnisz do szkoły!

Powoli zwlekasz się z łóżka, mrużysz oczy w oślepiającym blasku słońca i nagle uświadamiasz sobie, że to nie głos mamy, tylko zły sen.

Weź głęboki oddech, to przecież wakacje! Wreszcie wolne od głosu nauczycieli, sprawdzianów, zadań domowych… Teraz można codziennie zgłaszać np. i bz. nie obawiając się, że Pani wpisze lufę! Przez dwa miesiące z hakiem koniec z fizyką, matematyką, chemią...

Teraz wszystkie zajęcia są plenerowe i co najważniejsze - nieobowiązkowe!

Wybory prezydenckie - I tura za nami

red. Joanna Dębiec.

Wybory prezydenckie - I tura za nami20. czerwca do godz. 20.00 oddawaliśmy swoje głosy na jednego z 10. kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nie wybraliśmy głowy państwa w I turze wyborów. PKW podała cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów zebrane z 94,3 procent obwodów wyborczych. Największą ilość głosów uzyskał Bronisław Komorowski – 41,22 %. Jarosław Kaczyński otrzymał 36,74 % głosów. Frekwencja wyniosła 54,85 %. Na trzecim miejscu znalazł się Grzegorz Napieralski, który uzyskał 13,68 % głosów. Frekwencja w gminie Czchów (dla porównania) wyniosła 54,82 %. W II turze (4 lipca) zagłosujemy ponownie, tym razem wybierając pomiędzy dwoma prowadzącymi w I turze kandydatami: Bronisławem Komorowskim i Jarosławem Kaczyńskim.

Poniżej podajemy szczegółowe wyniki wyborów prezydenckich (I tury) w gminie CzchówWybory prezydenckie - I tura za nami

Swoje ZŁOTE GODY obchodziło 14 par...

red. Joanna Dębiec.

Swoje ZŁOTE GODY obchodziło 14 par... Z okazji jakże pięknych - Złotych - Godów, życzymy Wam

abyście dalej szli przez życie, trzymając się mocno za ręce,

zawsze uśmiechnięci, zawsze razem, zawsze pewni swoich uczuć...

50-lecie małżeństwa to piękny i wyjątkowy Jubileusz dla tych, którzy go przeżywają. W roku 2009. 14 par w gminie Czchów obchodziło swoje Złote Gody. (Burmistrz Czchowa każdego roku podczas uroczystości odznacza pary, których jubileusz przypadł w roku poprzedzającym - przyp.red.)

10 czerwca 2010 r. w sali bankietowej Ośrodka Wczasowego "Łaziska" w Czchowie odbyła się wyjątkowa dla Nich uroczystość...

Modernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżąco

Redakcję, autor: Bożydar Gierczyński, fot. red..

 

Modernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoPrace, częściowo ograniczone przez duże odpady deszczu, idą do przodu. W chwili obecnej trwają przewierty pod nowe oświetlenie rynku. Specjalistyczny sprzęt drąży pod powierzchnią  kanały na przewody elektryczne do miejsc, w których będą stały stylowe lampy.

Trwają również prace brukarskie, przygotowanie podłoża pod kostkę wokół figury  św. Jana Nepomucena i wzdłuż domów z podcieniami. Robotnicy sprawnie radzą sobie z rozmokniętym podłożem utwardzając je kamieniem oraz obstawiając krawężniki. Prace odbywają się sprawnie i profesjonalnie.

Obiecująco zapowiada się nowe oblicze starego rynku.

Modernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoModernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoModernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżącoModernizacja Rynku w Czchowie - podgląd na bieżąco

 

 

 

Uaktywniły się osuwiska ziemi

Redakcję, autor: Bożydar Gierczyński, fot. red..

Uaktywniły się osuwiska ziemiKatastrofy naturalne nie są nam obce, jednakże w Polsce nie zdarzają się one tak często i na taką skalę, jak np. w Krajach Europy Południowej na Półwyspie Iberyjskim czy Bałkanach, nie wspominając  już o innych krajach pozaeuropejskich. Tragedie na masową skalę, nieszczęścia dotykające tysięcy osób, zdarzają się na całym globie.
W związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu w Polsce uaktywniły się osuwiska ziemi.
W naszej gminie miejscowościami szczególnie dotkniętymi tym zjawiskiem są Piaski Drużków, Wytrzyszczka i Będzieszyna. Ogromne masy ziemi zsuwające się ze zbocza zniszczyły wiele domów, dróg, pól uprawnych oraz terenów leśnych. Również sieć wodociągów nie pozostała bez szkód. Osuwiska występują na zboczach o większym nachyleniu, gdzie ziemia bazuje na podłożu skalnym. W chwili gdy następuje wzrost opadów, ziemia nasiąka, zwiększa masę i zaczyna się obsuwać. Osuwiska w takiej sytuacji są gwałtowne. Jednakże geolodzy ostrzegają, że tego typu tereny są ruchome przez cały czas, dlatego powinno się przeprowadzać specjalistyczne badania w równych, jednakowo rozłożonych w czasie odstępach. Taka profilaktyka może dać rzeczywisty obraz sytuacji. Musimy pamiętać również, że działalność człowieka nie pozostaje bez echa na tych terenach. Zwiększona zabudowa, wycinka drzew, podcinanie stoku, to wszystko ma ogromny wpływ na „zachowanie” się ziemi.
Trzeba abyśmy w przyszłości mieli na uwadze nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie. Przestrogą niech będą dla nas bieżące zdarzenia. Na fotografii nagłe osunięcie ziemi na główną trasę w kierunku N.Sącza (Wytrzyszczka, 4.06.2010 r.)

Usuwanie skutków powodzi - oczyszczanie i odkażanie

red. Joanna Dębiec.

Usuwanie skutków powodzi - oczyszczanie i odkażanieFala powodziowa, która również dotknęła mieszkańców Gminy Czchów, niesie za sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne – groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi, woda w studniach i zbiornikach wodnych NIE NADAJE się do spożycia.
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia, należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować.

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że środki do dezynfekcji studni indywidualnych są wydawane przez właściwe terenowo Powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne. Podajemy adres Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku: 32-800, ul. Okocimska 44, tel.: 0-14/ 6861270, 6630743 i fax: 0-14/ 6863310.

Kolejne dni - kolejne tragedie

red. Joanna Dębiec.

Kolejne dni - kolejne tragedieNa szczęście intensywne opady zamieniły się w ostatnim czasie w mżawkę, więc woda z potoków i Dunajca zaczęła opadać, ale pojawił się kolejny problem. Ziemia nasycona wielodniowymi opadami zaczęła się w najwyżej położonych punktach gminy obsuwać. Zaczęły się zsuwać części dróg asfaltowych, drzewa, słupy elektryczne i wreszcie domy. Najtragiczniejsza sytuacja zdaje się być w Piaskach Drużkowie, gdzie wczoraj ewakuowano do Betezdy k/szpitala ludzi z domków campingowych (wzgórze zaczęło się obsuwać zabierając ze sobą płyty betonowe, otoczenia domów, powoli pękające ściany...) Na miejscu jest cały czas Burmistrz, sołtys, strażacy ochotnicy z Czchowa, Jurkowa, Tymowej. Podobna sytuacja może być na Zaporze, Zapotoczu (przed domem mieszkalnym obsunęła się część gruntu tworząc blisko półmetrową wyrwę, obsunięcia powodują pękanie ścian domu), przy ulicy Podgrodzie obsunęła się znaczna część drogi asfaltowej uniemożliwiając jakikolwiek dojazd do domów. Pękanie ścian domów położonych na stokach, zsuwanie się dróg asfaltowych, ziemi z pól wraz z zasiewami, to tylko niektóre z katastrofalnych skutków powodzi 2010 r. na naszym terenie - również na Będzieszynie, w Tymowej i w Tworkowej. I to jeszcze nie koniec opadów, nie koniec tragedii ludzkich i nieoszacowanych, a wciąż przybywających strat.

Od jednego z mieszkańców (p.Hnatów) otrzymaliśmy unikalne zdjęcia - z momentu zerwania się promu na Dunajcu. Umieszczamy je poniżej. Kolejne fotoreportaże z wydarzeń po przygotowaniu będzie można obejrzeć na naszej stronie.

Kolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedie

Kolejne dni - kolejne tragedie

Kolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedie

Alarm powodziowy!

red. Joanna Dębiec.

Alarm powodziowy!Ostatni weekend, a szczególnie intensywne opady z soboty na niedzielę i kolejne dni - spowodowały, iż nie tylko podniósł się znacznie poziom Dunajca, ale wylały mniejsze rzeczki i strumyki na terenie całej Małopolski. Sytuacja w powiecie brzeskim już 16 maja wieczorem była tragiczna. Zamykano kolejne drogi, wylała Uszwica, Tymówka, Zelina, Łososinka; Dunajec przekroczył linię brzegową zalewając okoliczne pola, drogi, domki campingowe, stadion, najniżej usytuowane domy, interweniowali strażacy i policja. Nie wszyscy kierowcy potrafili ocenić właściwie zagrożenie i samochody trzeba było ściągać z miejsc głębiej podtopionych w okolicach Uszwi i Poręby Spytkowskiej. Poniedziałkowy ranek nadal był tragiczny w skutkach. Nieprzejezdna droga przez Uszew, przez Witowice, przed południem Dunajec wylał dość mocno w okolicach Melsztyna, powodując kolejną blokadę; straże pracowały przy wypompowywaniu wody z piwnic, usuwaniu skutków kolizji, dodatkowo zaczęły się zgłoszenia o obsunięciach gruntów, zsuwaniu i łamaniu drzew m.in. pod Grodziskiem, zagrażających bezpieczeństwu ruchu. Zerwało prom w Piaskach Drużkowie... Niestety opady przez dzień zamieniły się w mżawkę, ale nie ustały, a dalsze prognozy nie są optymistyczne. Padać ma następne kilka dni. Zrobiliśmy fotoreportaż z terenu gminy Czchów.

DAWIDEK PABIAN WRAZ Z RODZICAMI DZIĘKUJE WAM ZA POMOC

red. Joanna Dębiec.

DAWIDEK PABIAN WRAZ Z RODZICAMI DZIĘKUJE WAM ZA POMOC

W kolejnym numerze "Czasu Czchowa" przeczytamy: Tuż przed wydaniem gazety Dawidek ze swoją mamą, odwiedzili redakcję. Od razu widać było, że to silny i pełen energii chłopczyk, a teraz to prawdziwe „żywe sreberko”. Wszędzie go pełno, wszystko go interesuje, uśmiech nie schodzi mu z buźki i czaruje wszystkich swoimi minkami.

Jak się patrzy na to dziecko, aż chce się śmiać razem z nim, pomogliśmy mu przetrwać pierwszy trudny etap jego, tak bardzo jeszcze krótkiego życia, a jeszcze tyle przed nim, przed całą rodziną.

Nie mogliśmy nie zapytać o wrażenia i przeżycia z Monachium.

Polecamy już dziś do przeczytania artykuł, jaki w całości razem z aktualnymi zdjęciami ukaże się w numerze majowym gazety.

Do zajawki artykułu dołączamy podziękowania od Dawidka Pabiana i Jego wdzięcznych rodziców - czytaj dalej.

Nowy "Czas Czchowa" 15 maja

red. Joanna Dębiec.

Nowy Jak zapewne Czytelnicy zauważyli, gazeta ukazuje się w cyklu miesięcznym, jednak (co mamy zawarte w umowach z Partnerami Gazety) w roku wydajemy 2 numery łączone. Jest to spowodowane kwestiami finansowymi. W związku z uwagami Czytelników, aby "Czas Czchowa" z danego miesiąca ukazywał się w połowie, a nie na jego końcu, wykorzystaliśmy połączenie numerów marzec-kwiecień i spełniamy te oczekiwania. Kolejnego numeru "Czasu Czchowa" można się spodziewać w kioskach w połowie maja.

Jeśli Ktoś z Czytelników życzyłby sobie podzielić się swoimi refleksjami na temat ostatnich tragicznych wydarzeń w Polsce, do 4 maja br. można przesłać kilka słów w formie elektronicznej na adres redakcji              (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), pocztą (Rynek 12, 32-860 Czchów) lub dostarczyć osobiście do redakcji.

 

KU PAMIĘCI

red. Joanna Dębiec.

KU PAMIĘCI ofiar Katynia sprzed 70.laty oraz tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - w Czchowie przy ulicy Węgierskiej stanie kamienny obelisk. 3 maja br. w trakcie uroczystości rocznicowych Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, bezpośrednio po mszy św., właśnie w tym miejscu (skwer przy ul. Węgierskiej pod Grodziskiem) nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz posadzenie dwóch dębów, upamiętniających tych synów naszej ziemi, którzy znaleźli się na liście ofiar zbrodni Katyńskiej (zginęli rozstrzelani w Miednoje w 1940 r.). Tak miasto chce OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA te, tak ważne dla historii Polski - wydarzenia.

KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI Na zdjęciach - prace przygotowawcze: przywiezienie kamieni z miejscowego kamieniołomu na ulicę Węgierską i ustalenie położenia i wyglądu przyszłego obeliska.

Tydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czas

red. Joanna Dębiec.

Tydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień temu napisaliśmy o tragedii prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wiele się od tego czasu zdarzyło, media przybliżały każdy szczegół dotyczący katastrofy. Śledziliśmy, pewnie w większości przed telewizorami, przylot do Warszawy trumny z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz ostatni przejazd do Pałacu Prezydenckiego, a w kolejnych dniach - po zidentyfikowaniu zwłok - trumny z Panią Prezydentową i dalszymi ofiarami tej ogromnej tragedii. Media przygotowywały materiały prasowe, w których ludzie z najbliższego otoczenia tak Pary Prezydenckiej, jak innych osób poległych w katastrofie - przekazywały świadectwa ich życia, pasji, osiągnięć, zwykłych, ludzkich twarzy. Płakaliśmy słuchając wspomnień, modliliśmy się, wyrażaliśmy swoje współczucie tym, których bliscy odeszli i solidarność w obliczu ogromnej straty jako naród polski. Wielu z nas udało się osobiście pożegnać Parę Prezydencką w Warszawie (w najbliższym Czasie Czchowa postaramy się przygotować fotoreportaż z tych wydarzeń), wielu gromadziło się tu, na miejscu, na uroczystych nabożeństwach w intencji ofiar katastrofy połączonych z apelami poległych. Każda prawie cząstka Polski kogoś straciła, 16 kwietnia w Brzesku na uroczystym pożegnaniu zmarłych pod Smoleńskiem, na katyńskiej ziemi, zebrali się strażacy i ludowcy z powiatu brzeskiego.

PRAWO - Jak dochodzić odszkodowania

red. Joanna Dębiec.

PRAWO - Jak dochodzić odszkodowaniaPodawaliśmy niedawno informację, że można uzyskać odszkodowanie za słupy wysokiego, średniego napięcia, lub stację transformatorową - umiejscowione na gruncie przed rokiem 1990. 9 kwietnia br. "Dziennik Gazeta Prawna" w dziale Prawo na co dzień podaje w artykule Jak dochodzić odszkodowania za słupy umieszczone na działce, szczegółowe informacje m.in. w tym temacie. Czytamy "Właściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu." Warto zapoznać się z właściwą podstawą prawną i dowiedzieć się, jak i w jakich wypadkach można uzyskać odszkodowanie lub złożyć wniosek o ustanowienie służebności przesyłu.

W artykule konkretna wiedza prawna i wzór wniosku.

Najlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej

red. Joanna Dębiec.

Najlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy PożarniczejNajlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej12. kwietnia w Jurkowie odbyły się 20. już eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. "Młodzież zapobiega pożarom". 26. uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Czchów przez ostatnich kilka miesięcy przygotowywało się z najważniejszych zagadnień w dziedzinie wiedzy pożarniczej.

Rusza Odnowa Centrum Czchowa

red. Joanna Dębiec.

Właśnie ruszyły prace w ramach Odnowy Centrum Czchowa. Będą utrudnienia w ruchu i problemy z parkowaniem. Warto skorzystać z parkingów przy ZUK oraz na tyłach Urzędu Miejskiego.

Jakich zmian możemy się spodziewać? Projekt obejmuje częściową przebudowę ciągów komunikacyjnych – pieszych w rynku: chodników i opasek chodnikowych, schodów terenowych, podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz poszerzenie przestrzeni publicznej rynku celem zapewnienia miejsc na lokalizację imprez kulturalnych i uroczystości;

Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa budowę parkingu po wcześniejszej likwidacji nasypów ziemnych (na pierzei północnej) - patrz zdjęcia - oraz likwidację schodów.