Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Warsztaty Zielarskie ze Stowarzyszeniem na Śliwkowym Szlaku w Osadzie Młyńskiej Roztoka Brzeziny 13.lipca br. - fot.red. J.Dębiec
 • Ostatnie pożegnanie Jacka Mazura - Kraków, 16.lipca A.D.2018. - fot.red.J.Dębiec
 • 1 dzień Baszta Jazz Festivalu Czchów '2018 - fot. red. Joanna Dębiec
 • Jacek Mazur i jazz, czchowski Baszta Jazz Festival, Czchów, przyjaciele... wspomnień
 • Prace prze aranżacji wzgórza zamkowego oraz Grodziska w Czchowie - na bieżąco. UWAGA! Wstęp na teren wzgórza - wzbroniony! - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Już 14. czerwca premiera "Śpiewającej Pippi" w wykonaniu Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach - zapraszamy do Europejskiego Centrum Muzyki Pendereckiego!

red. Joanna Dębiec.

Już 14. czerwca premiera 14 czerwca o godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się premiera opery „Śpiewająca Pippi”. Opera została przygotowana i zostanie zaprezentowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia działającej przy Zespole Szkół i Przedszkola im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach. Warto już dziś wspomnieć o jej twórcach.

Operę skomponowała dr Renáte Stivrina – Łotyszka z domieszką polskiej krwi. Libretto napisała Dominika Czarnecka z Tymowej, scenografią zajął się Damian Styrna, a dyrygować ponad 150-osobowym zespołem będzie tradycyjnie dr Waldemar Groń. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.  – Przygotowania są na finiszu – mówi dr Groń – wszystkie sekcje, chóry, orkiestra, soliści i aktorzy są już przygotowani do wystawienia opery...

Opera jest połączeniem teatralnej sztuki dramatycznej z muzyką; zawiera elementy gry aktorskiej, tańca, baletu oraz przede wszystkim warstwy muzycznej. To niewątpliwie największa z możliwych form spektaklu, którą jako środowisko artystyczne możemy zaproponować.

Lusławicka premiera „Śpiewającej Pippi” ma charakter jubileuszowy - odbywa się w piątą rocznicę powstania Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, a dziesiątą - nadania Zespołowi Szkół i Przedszkola w Domosławicach imienia ks. prof. Józefa Tischnera. Chętnych do zobaczenia premiery domosławickiej opery było czterokrotnie więcej niż może pomieścić sala koncertowa ECMKP. Pewną rekompensatą dla tych, którzy nie dostali zaproszenia na premierę, będzie możliwość obejrzenia i wysłuchania próby generalnej, która rozpocznie się o godzinie 14:00 na scenie ECM.

Dodatkowo nasza "Pippi" zostanie wystawiona 20 czerwca w Nowym Sączu, w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, początek o godzinie 12:00. O bilety wstępu należy pytać w sekretariacie Szkoły Muzycznej w Domosławicach.

1 czerwca w siedzibie Szkoły Muzycznej w Domosławicach odbyło się spotkanie z twórcami oraz organizatorami wydarzenia. "Czas Czchowa", Portal Zakliczyninfo oraz radio RDN Małopolska są jego głównymi patronami medialnymi, dlatego na naszej stronie internetowej, na profilu facebookowym Czasu Czchowa oraz na łamach gazety będzie można przeczytać o tym ważnym i stanowiącym naprawdę spore wyzwanie dla tej, działającej dopiero 5 lat, szkoły.

Warto przypomnieć - już w drugim roku działalności uczniowie wraz z nauczycielami wystąpili z Kantatą domosławicką kompozycji Grzegorza Majki ze słowami (dodałabym - przewodnimi dla tej szkoły) Ryszarda Ostrowskiego - Ad Astra ("Do gwiazd"), na słynnej potężnej scenie muzycznej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (czerwiec 2014).

W trzecim roku wraz z chórami, w tym Jurkowskim Chórem Kameralnym, wciąż przybywającymi młodymi muzykami, orkiestrami z kolejnych filii szkoły oraz wybitnymi wokalistkami - w Europejskim Centrum Muzyki Pendereckiego w Lusławicach został zaprezentowany przepiękny Koncert Noworoczny, w finale orkiestry wraz z chórami - w sumie około 200 artystów wykonało utwory: "Taniec węgierski" Brahmsa, "Szeherezadę" Rimskiego-Korsakova, fragment z baletu "Ognisty Ptak" Strawińskiego, utwory Webbera i Delibesa oraz Orffa "O Fortuna" z "Carminy Burany" (styczeń 2015), a kilka miesięcy później na koncercie podsumowującym rok szkolny - można było usłyszeć wspaniałą suitę liryczną "Mgła", kompozycji Grzegorza Majki (czerwiec 2015).

W czwartym roku działania szkoły stała się rzecz niesamowita! Szkoła Muzyczna I stopnia w Domosławicach - uczniowie, nauczyciele, chóry szkoły muzycznej, ze wsparciem Jurkowskiego Chóru Kameralnego, orkiestry, wokalistki i aktor w roli narratora (ponad 150. wykonawców) - zaprezentowali blisko 1,5-godzinne Oratorium "Peregrinus" - kompozycji Dariusza Swoszowskiego, ze słowami i pięknymi, głęboko refleksyjnymi przesłaniami Ryszarda Ostrowskiego. Oratorium usłyszeli i zobaczyli m.in. mieszkańcy Ciężkowic, Porąbki Uszewskiej, Zakliczyna, Tarnowa i tradycyjnie goście Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach.

W tym roku Opera Pippi... Czemu to nie dziwi? Ta Szkoła Muzyczna, założona przed 5-ma laty w gminie Czchów, w niewielkich, naddunajeckich Domosławicach, dziś z filiami w kilku sąsiednich gminach, nie poprzestaje na tym, co już osiągnęła. Mnóstwo dzieci rozwija się muzycznie, zdobywa sukcesy w Polsce i za granicą, a wszyscy uczniowie mają możliwości grania w orkiestrze, brania udziału w wydarzeniach kulturalnych, koncertowania, również z mistrzami, swoimi nauczycielami, mentorami - ucząc się od najlepszych. W tym roku nawet we Lwowie! Tak się "sięga gwiazd"... - cytując słowa pierwszej domosławickiej kantaty.

Tak więc czekamy na Operę, a zapowiadana Pippi Langstrumpf, czy jak tytuł "Śpiewająca Pippi" budzi spore zainteresowanie już od wielu miesięcy; na facebooku można podglądać próby do opery na bieżąco.

Za organizatorami - zapraszamy 14. czerwca na godz. 18.00 do Lusławic!