Nasi partnerzy

 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Warsztaty Zielarskie ze Stowarzyszeniem na Śliwkowym Szlaku w Osadzie Młyńskiej Roztoka Brzeziny 13.lipca br. - fot.red. J.Dębiec
 • Ostatnie pożegnanie Jacka Mazura - Kraków, 16.lipca A.D.2018. - fot.red.J.Dębiec
 • 1 dzień Baszta Jazz Festivalu Czchów '2018 - fot. red. Joanna Dębiec
 • Jacek Mazur i jazz, czchowski Baszta Jazz Festival, Czchów, przyjaciele... wspomnień
 • Prace prze aranżacji wzgórza zamkowego oraz Grodziska w Czchowie - na bieżąco. UWAGA! Wstęp na teren wzgórza - wzbroniony! - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Było... a zapowiada się...

red. Joanna Dębiec.

Było... a zapowiada się...Lato na całego, bogaty w wydarzenia szkolne, pikniki rodzinne i festyny - czerwiec, wprowadził nas w kalendarzowe lato - zaczynając od otwartej dla każdego imprezy - powitania lata czyli oryginalnego powrotu do starosłowiańskiej tradycji w formie "Odkurzania Wianków" w Jaśkowym Sadzie w Czchowie blisko Dunajca i Wianków organizowanych na stadionie czchowskim przez ...

Od czwartku w kioskach i in. miejscach kolportażu można dostać nowy, turystyczny numer "Czasu Czchowa" - polecamy! Znajdziemy w nim aktualną ofertę turystyczną gminy Czchów - bazę noclegową, agroturystykę, atrakcje na sezon turystyczny 2017! Było... a zapowiada się...Ten numer warto mieć w domu, gdy zjeżdża się bliższa i dalsza rodzina, goście z zewnątrz i chcemy im pokazać gminę z jej atrakcjami, pochwalić się tym, co mamy u siebie...

Początek lipca dla Bibliotekarzy rozpoczyna się ciekawie, otóż włączają się oni w ogólnopolską akcję "Odjazdowy Bibliotekarz". Tak też już tradycyjnie zrobiła filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jurkowie...

Czytelnicy wraz panią bibliotekarką Martą Kozdrój przemierzyli wyznaczoną sobie wcześniej trasę rowerową - promując nie tylko czytelnictwo i książki, ale również rolę zdrowego trybu życia, a więc uprawiania sportu i rekreacji. 10-osobowa grupa dumnych Czytelników, uczestników Akcji bibliotecznej z Jurkowa przemierzyła rowerem drogę do Zakliczyna, gdzie odwiedziła tamtejszą Miejską Bibliotekę i nie tylko - niżej kilka zdjęć z wydarzenia - fot. A.Orszulak.

A już w najbliższy weekend - 18. Baszta Jazz Festival w Czchowie - trzydniowe święto tradycyjnego jazzu, piękne plenery czchowskie (każdy dzień koncertowy w innym miejscu Czchowa), klimaty jazzowe, niesamowita publiczność i mnóstwo atrakcji. Czas Czchowa obejmuje wydarzenie patronatem medialnym. Zapraszamy na Baszta Jazz Festival!

Warto dodać, że w drugi dzień Festiwalu jest organizowana tradycyjnie już od 18 lat aukcja na rzecz renowacji czchowskiej baszty. Tak aukcja, jak i tytuł Baszta Jazz Festival wiążą się z postacią nie żyjącego już niestety doktora Jerzego Pawlaka, który miał wielkie serce do Czchowa, do jego historii, lobbował za pozyskiwaniem środków na renowację ruin baszty i popierał wszelkie inicjatywy kulturalne, szczególnie organizację Baszta Jazz Festivalu, bo ten pozwalał na promocję na zewnątrz jego ukochanego Czchowa i oczywiście baszty, pamiętającej czasy świetności zamku i Królewskiego Miasta Czchowa.

Tak więc zapraszamy wszystkich, kochających kulturę naprawdę wysokich lotów, do udziału w „Aukcji prac plastycznych na rzecz baszty w Czchowie”. Zyski ze sprzedaży dzieł artystów z naszego regionu przeznaczane są, jak wspominaliśmy, na renowację wzgórza zamkowego.

W tym roku, do znanych i uznawanych artystek, mieszkających w naszym regionie:

 Agnieszki Kareckiej, Agaty Rościechy-Kanownik, Teresy Turek, Teresy Horzymek, Patrycji Janickiej-Raciborskiej, Joanny Pasieki, Barbary Pasieki, Marty Dudy, Doroty Mikulec i Marty Gurgul, które przekazały swoje prace na licytację dołączyły dziewczęta uczestniczące w zajęciach artystycznych: Zosia Jeneralska, Julia Mogilska, Patrycja Brzęk i Milena Solecka.

Bardzo serdecznie dziękujemy artystkom za wsparcie inicjatywy.

A wszystkich Państwa zachęcamy gorąco do udziału w aukcji.

Agnieszka Karecka - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zajmuje się ceramiką i malarstwem.

Joanna Pasieka - absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Warszawie na kierunku Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych. Jej pasją jest malarstwo (olej, akryl), rysunek (ołówek, węgiel, techniki mieszane), tkanina artystyczna głównie batiki, konserwacja tkaniny zabytkowej oraz pozłotnictwo (różne techniki).

Agata Rościecha-Kanownik - absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Prof. Włodzimierza Kunza. Od 2004 r. wykłada rysunek i malarstwo na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych  Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.      

Teresa Turek - od 1988 roku wykonuje rękodzieło artystyczne ze sznurka sizalowego, często specjalnie barwionego m. in są to postacie czarownic, rycerzy, lajkonika, syrenki warszawskiej, rolnika, gospodyni, a także zwierząt, szczególnie efektywnie wygląda zaprzęg konny.

Patrycja Janicka-Raciborska - absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie na kierunku Edukacja Artystyczna oraz Wydziału Historii Kościoła o kierunku Sztuka Sakralna specjalność - Konserwacja Tkanin na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Teresa Horzymek - z zawodu lekarz, z pasji artystka tworząca niepowtarzalne dzieła. Słynie z pięknych nakryć głowy oraz broszek. Jest jedną z inicjatorek parady nowoorleańskiej podczas Baszta Jazz Festivalu.  

Barbara Pasieka - wieloletni pedagog nauk ścisłych. Pomimo swojej profesji doskonale odnajduje się w tworzeniu prac artystycznych, wśród których są obrazy haftem malowane.

Marta Gurgul - pedagog nauk humanistycznych. Inicjatorka wielu akcji charytatywnych. Projektuje i tworzy wspaniałe prace również dekoracyjne.

Marta Duda - wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. W wolnej chwili pani Marta poświęca się tworzeniu dzieł artystycznych techniką haftu krzyżykowego. Jej kolekcja liczy kilkaset wspaniałych prac.

Dorota Mikulec - aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Czchowie. Zawsze lubiła robótki ręczne, a wyszywanie obrazów okazało się dla Pani Doroty wciągające, a zarazem wyciszające i relaksujące. Wyszywa obrazy o różnorodnej tematyce, najchętniej kwiaty, pejzaże, martwą naturę oraz różne wątki sakralne.

Julia Mogilska - dziesięcioletnia uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie. Jej pasją jest malarstwo abstrakcyjne. Julia chętnie uczestniczy w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.

Zofia Jeneralska - dziesięcioletnia uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie. Swój wolny czas spędza aktywnie: malując, uczestnicząc w dodatkowych zajęciach oraz pomagając mamie w Alpaca Beach. Jest pełną radości dziewczynką, uzdolnioną plastycznie.

Milena Solecka - najmłodsza autorka prac plastycznych tegorocznej aukcji. Siedmioletnia uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie. Idąc w ślady swojej babci – pani Teresy Horzymek – wspiera lokalne inicjatywy już od najmłodszych lat.

Partycja Brzęk - dziesięcioletnia uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie. Patrycja w czasie wolnym chętnie tworzy niezwykłe prace plastyczne. Jej pasją jest malarstwo abstrakcyjne.

Prace:

1. "Garderoba Pani M. /17" (akryl, płótno, 50x50cm), autor: Agata Rościecha-Kanownik 

2. "Kalina" (porcelana, akryle, 30x30 cm), autor: Agnieszka Karecka

3. "Młyn" (haft krzyżykowy), autor: Barbara Pasieka

4.  "Martwa natura" (akryle, karton), autor: Joanna Pasieka

5. "Abstrakcja", autor: Julia Mogilska

6. "Kwiaty" (haft krzyżykowy) - autor: Marta Duda

7. "Pejzaż - Tropsztyn" (akryl, 2x41cm), autor: Patrycja Janicka-Raciborska

8. "Broszka", autor: Teresa Horzymek

9. "Czapka", autor: Teresa Horzymek

10. "Abstrakcja - Jezioro Czchowskie", autor: Milena Solecka

11. "Ośmiorniczka", autor: Patrycja Brzęk

12. "Jazz", ator: Zofia Jeneralska

13. "Rycerz Czchowski" (sznurek sizalowy), autor: Teresa Turek

14. "Kwiaty" (haft krzyżykowy), autor: Dotota Mikulec

15. "Batik", autor: Joanna Pasieka

Wszystkie prace można obejrzeć na stronie Organizatora MOKSiR Czchów - klikając w link: http://www.moksir.czchow.pl/?g=1&i=940