Free Joomla Template by Discount Justhost

Fotoreportaże

  • Ostatnia w roku 2018 sesja Rady Miejskiej w Czchowie zakończyła się wizytą radnych i sołtysów na wzgórzu zamkowym i Grodzisku w Czchowie, gdzie właśnie zakończono największą w roku inwestycję turystyczną. Oficjalne otwarcie - wiosną 2019 r. - fot. red. Joanna Dębiec
  • Seniorzy z Naszej Chaty odwiedzili z kolędą chorych w czchowskim ZOL-u oraz Urząd Miejski, kończąc dzień opłatkiem i wigilijnym barszczem... - fot.red. Joanna Dębiec
  • Wigilia dla seniorów i osób samotnych w Domosławicach na styku gmin:  Czchów i Zakliczyn - wzruszające wydarzenie - fot.red. Joanna Dębiec
  • Podsumowanie 7 lat realizacji projektu Ośrodki Wsparcia w gminie Czchów  -
  • Wzgórze zamkowe w Czchowie - aranżacja zakończona. Odbiór inwestycji - fot.red. Joanna Dębiec
  • Archiwum

Mogliśmy usłyszeć i przeżyć Oratorium Pasyjne w wykonaniu naszych dzieci i młodzieży - wyjątkowe wydarzenie

Poprawiono: piątek, 30, marzec 2018 red. Joanna Dębiec

Mogliśmy usłyszeć i przeżyć Oratorium Pasyjne w wykonaniu naszych dzieci i młodzieży - wyjątkowe wydarzenieW sobotę w godzinach wieczornych w Jurkowie, natomiast w niedzielę Palmową w Czchowie można było posłuchać i przeżyć wspaniałe Oratorium pasyjne "Ślady losu" w wykonaniu naszych umuzykalnionych dzieci i młodzieży - scholi, orkiestry oraz solistów pod kierunkiem Dawida Nawalańca. Piękne przedsięwzięcie muzyczne, artystyczne, duchowe; głębokie przeżycia, pozwalające się zatrzymać w naszym szybkim i bardzo mało uważnym życiu, przynoszące refleksję... - warto o nich wspomnieć, szczególnie w Wielkim Tygodniu.

O samym Oratorium słów kilka...

Pomysł realizacji pasyjnego Oratorium wyszedł od Dawida Nawalańca, organisty czchowskiej parafii. Ostateczna decyzja zapadła w styczniu, gdy młodzi muzycy (z różnych miejscowości – od Łęk, Iwkowej, Wytrzyszczki, Czchowa, Tworkowej, Gwoźdźca, Zakliczyna, Biesiadek, Porąbki Uszewskiej po Dębno), bez mrugnięcia okiem, zgodzili się bezinteresownie wziąć udział w przedsięwzięciu. Większość grających to absolwenci szkół muzycznych, głównie Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, ale wśród nich byli też amatorzy z pasją.

Bez względu jednak na doświadczenie i umiejętności, przygotowanie występu dla jednych i drugich było wyzwaniem. Nie mniej pracy w realizację oratorium włożyły dziewczynki ze Scholi-Angelus.pl. Muzyka napisana przez o. Wojciecha Skroboszewskiego nie była łatwa, a trzeba było również opanować teksty 15 długich utworów. Poza tym konieczność maksymalnej koncentracji w czasie wykonywania utworów przez młode osoby (9-14 lat), wymagała olbrzymiego samozaparcia.

Jednak warto było, po raz pierwszy ponad 40-osobowy zespół wokalno-muzyczny pod czujnym okiem dyrygenta i organizatora Dawida Nawalańca wystąpił 24 marca w kościele parafialnym w Jurkowie. Kolejnego dnia artyści zaprezentowali się w Czchowie.

Oratorium nie ma charakteru koncertu lecz modlitwy, wprowadzającej w wydarzania Wielkiego Tygodnia.

- I w Jurkowie i w Czchowie przyglądałam się twarzom słuchaczy - dzieli się swoimi wrażeniami młodziutka uczestniczka. - Widziałam zadumę, łzy wzruszenia i podziw dla wykonawców. Wszyscy uczestniczyliśmy w wyjątkowym duchowo-estetycznym wydarzeniu. 

Wykonawcy:

Schola-Angelus.pl: Bajda Amelia, Gondek Gabrysia, Gondek Marcelina, Góra Marcelina, Karpiel Klaudia, Kozdrój Emilka, Kozdrój Gabrysia, Kozdrój Magda, Łagosz Julia, Motak Gabrysia, Nawalaniec Amelia, Nawalaniec Malwina, Nosek Madzia, Nieć Emilka, Obłąk Julia, Orłowicz Agnieszka, Policht Zosia, Romuzga Julka, Romuzga Wiktoria, Reczyńska Ania, Smolska Sonia, Sumek Julka.

Orkiestra: Kołodziej Angelika, Kołodziej Iza, Kraj Dawid, Gurgul Michał, Różańska Natalia, Pasionek Iwona, Repetowska Halina, Dyrek Gosia, Styrna Marianna, Śliz Kornelia, Gnyla Julia, Szot Julia, Jędryka Marcel, Skwarło Kuba

oraz soliści: Kozdrój Gabrysia, Karpiel Klaudia, Nawalaniec Amelia i gościnnie Słowiński Piotr.

Mamy wspaniałe, utalentowane dzieci, młodzież; duma rozpiera, że tak wiele z nich chce i angażuje się w tak wymagające przedsięwzięcia muzyczne z dużym sukcesem, że są ludzie, umiejący ich pokierować, uczyć, a rodzice chętnie wspierają swoje pociechy. Dlatego przeżywanie Oratorium pasyjnego nie tylko jako samego w sobie - rodzaju modlitewnej refleksji, opowieści artystycznej z głębokim przesłaniem religijnym, ale jako dzieła muzycznego, tworzonego przez nasze dzieci i młodzież dla nas, dla naszego głębokiego przeżycia Zmartwychwstania Pańskiego - ma szczególne znaczenie. Przyp.red.

O Oratorium opowiada Czytelnikom Anna Jędryka.

Odsłony: 718